Siedmioróg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siedmioróg – polskie wydawnictwo literackie z siedzibą we Wrocławiu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo założyli Tomasz Michałowski i jego ojciec Stefan Michałowski w 1990 roku; początkowo siedzibą Siedmiorogu był salon ich mieszkania we Wrocławiu. W pierwszych latach wydawano przede wszystkim polską literaturę dla dzieci i młodzieży, a dziś w ofercie można znaleźć ponad 1200 tytułów - niemal wszystkie pozycje należące do klasyki literatury dziecięcej i kanonu szkolnych lektur, książki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku, encyklopedie, książki do nauki języków, a także licencje zagraniczne (Scooby Doo, Liga Sprawiedliwych).

Siedmioróg wydaje dla młodych czytelników książki, które bawią i uczą. Wśród nich: baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Charles'a Perrault oraz klasyczne polskie bajki i baśnie; wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima; przygody Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego; klasyka polskiej literatury młodzieżowej (Maria Krüger, Marta Fox, Krystyna Siesicka), a także utwory literatury światowej: Daniela Defoe, Charlesa Dickensa, Marka Twaina, Juliusza Verne'a.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Wydawnictwo Siedmioróg nawiązało współpracę z francuskim Wydawnictwem Larousse, co doprowadziło do powstania spółki Larousse Polska. W czasie tej współpracy ukazała się polska edycja encyklopedii Petit Larousse Illustré – Encyklopedia powszechna.

W grudniu 2005 powstała polska filia Petit Futé, której pierwszymi owocami były trzy przewodniki: po Pradze, Berlinie i Londynie.

Rok 2007 to początek współpracy Wydawnictwa Siedmioróg z wytwórnią filmową Warner Bros., w ramach której na polskim rynku po raz pierwszy pojawiły się książki wykorzystujące wizerunek postaci takich, jak: Scooby Doo, Tweety, Batman, Superman. Kolejnym etapem tej współpracy było poszerzenie asortymentu o książki towarzyszące wielkim premierom kinowym – filmom Speed Racer i Mroczny Rycerz.

Wydarzeniem dla wydawnictwa w roku 2008 był, będący skutkiem współpracy z wydawnictwem Fleurus, debiut na polskim rynku wydawniczym Encyklopedii nastolatki.

Wyróżnienie[edytuj | edytuj kod]

W roku 2006 nakładem Wydawnictwa Siedmioróg ukazała się dowcipna opowieść o dwojgu starszych ludziach, ich malutkiej wnuczce i tajemniczym hipopotamie, który wprowadza zamieszanie do ich życia. Autorka zabawnych ilustracji, Dorota Łoskot-Cichocka, w 2007 roku otrzymała za nie wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]