Siemion Korsakow
OŚW|4
Data urodzenia | |
---|---|
Data śmierci | |
Zawód, zajęcie |
wynalazca |
Odznaczenia | |
Siemion Korsakow, w różnych źródłach jako: Semen Korsakow, Semen Korsakov, Simon Nicolaievitch von Korsakoff lub Iseman von Korsakoff, ros. Семён Николаевич Корсаков (ur. ok. 1788, zm. 1853) – pionier i propagator homeopatii na terenie Rosji, wynalazca metody sporządzania wysokich potencji homeopatycznych. Prekursor w dziedzinie zastosowania karty dziurkowanej w technice przetwarzania informacji.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Pochodzenie
[edytuj | edytuj kod]Był właścicielem ziemskim[1], pochodził ze starej rodziny szlacheckiej, która w XIV wieku przeniosła się z Litwy do Moskwy. Jego ojciec był inżynierem wojskowym. Po przejściu na emeryturę mieszkał w swojej wsi – Tarusowo, położonej niedaleko od Moskwy. Jego syn – Mikołaj Siemionowicz Korsakow był wysokim urzędnikiem państwowym – generalnym gubernatorem w Syberii Wschodniej[2].
Młodość
[edytuj | edytuj kod]W latach 1812–1814, uczestniczył w wojnie obronnej przeciwko Napoleonowi, a następnie wraz z armią rosyjską dotarł do Paryża. Brał m.in. udział w bitwie nad Berezyną i bitwie pod Połockiem oraz oblężeniu Gdańska, za co został odznaczony medalem Pour le Mérite przez króla Prus[1]. Za zasługi w wojnie przeciwko Napoleonowi, otrzymał także Order Świętej Anny II stopnia oraz Order św. Włodzimierza IV stopnia ze wstęgą[2].
Maszyna i koncept sztucznej inteligencji Korsakowa
[edytuj | edytuj kod]Po wojnie rozpoczął pracę w dziale statystycznym ministerstwa spraw wewnętrznych w Sankt Petersburgu[1]. Najprawdopodobniej ta praca zainspirowała go do poszukiwania metod zmechanizowanego archiwizowania i przeszukiwania danych.
Siemion Korsakow, jako pierwszy, zastosował kartę dziurkowaną (wynalezioną przez Joseph Marie Jacquard w 1805, we Francji i użytą do sterowania maszynami tkackimi) w technice przetwarzania informacji, przed Babbage'em i Hollerithem. W tabulatorze Korsakowa dane były zapisywane i przechowywane na kartach dziurkowanych. Korsakow nie opatentował wynalezionej maszyny i udostępnił ją do użytku publicznego. W 1832 opublikował w Petersburgu książkę (w języku francuskim) pt. "Apercu d`un procede nouveau d`investigation au moyen de machines a comparer les idees"[3], w której opisał idee prowadzące do konceptu sztucznej inteligencji, używając określenia "dodatkowe wzmacniacze naturalnej inteligencji"[2], czym zapisał się w historii rosyjskiego oprogramowania komputerowego i technologii informacyjnej[2][4][5]. Wynalazek oraz koncept Korsakowa nie spotkały się z akceptacją i zainteresowaniem ze względu na znikome zapotrzebowanie na techniki przechowywania i przetwarzania danych w owym czasie. Sam Korsakow dostrzegał olbrzymie możliwości w "zmechanizowaniu myśli". Skonstruowane urządzenia nazywał "machines intellectuelles" i przewidywał ich szybki rozwój w przyszłości[2].
Pionier i propagator homeopatii
[edytuj | edytuj kod]Siemion Korsakow żył w tym samym czasie co twórca homeopatii Samuel Hahnemann, z którym korespondował. Hahnemann cenił Korsakowa i jego idee dotyczące homeopatii, o czym świadczą zachowane w archiwum listy[6]. Nie był z wykształcenia lekarzem, lecz sam studiował dostępną wiedzę medyczną. Do 1829 zgłębiał i praktykował leczenie alopatyczne, lecz po zastosowaniu homeopatii w reumatyzmie, na który cierpiał, zwrócił się w kierunku homeopatii i następne lata życia poświęcił pracy na rzecz rozwoju tej dziedziny wiedzy. Udzielał porad leczniczych swoim znajomym, rodzinie oraz okolicznym chłopom i każdemu chętnemu[1].
Eksperymentował i dokonywał odkryć w tej dziedzinie oraz zgłębiał tajniki natury. Autor wielu pomysłów dotyczących homeopatii, m.in. proponował umieszczenie w probówce 1 peletki nasączonej spotęgowanym roztworem substancji leczniczej między dużą ilością nienasączonych peletek, twierdząc że w ten sposób wszystkie peletki staną się aktywne leczniczo, o czym doniósł w liście Hahnemannowi w 1829[6].
Metoda na wylew
[edytuj | edytuj kod]Zainicjował stosowanie wysokich potencji homeopatycznych oraz opracował szybki i tani sposób ich sporządzania, który wymagał użycia tylko 1 naczynia. Ten sposób przyrządzania setnych potencji homeopatycznych nazywany jest do dzisiaj metodą Korsakowa lub metodą na wylew albo metodą jednego naczynia[6]. Potencje homeopatyczne wykonane w ten sposób są oznaczane symbolem K pochodzącym od nazwiska Korsakowa, np. 200K, MK, 10MK.
Napisał pięć książek, które zawierają opisy leków alopatycznych i homeopatycznych zastosowanych w konkretnych przypadkach klinicznych[6].
Podczas epidemii cholery w 1830 i 1847 pełnił funkcję lokalnego inspektora zdrowia, nadzorując pracę szpitali dla chorych na cholerę oraz zbierając dane statystyczne dotyczące skuteczności homeopatycznych (Veratrum) i uniwersyteckich metod leczenia cholery w celach naukowych i porównawczych[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e Alexander Kotok, M.D.: The history of homeopathy in the Russian Empire until World War I. [dostęp 2008-05-15]. (ang.).
- ↑ a b c d e Georg Trogemann, Wolfgang Ernst, Alexander Y. Nitussov: Computing in Russia: The History of Computer Devices and Information. [dostęp 2008-05-18]. (ang.).
- ↑ Александр Нитусов: Семен Корсаков и «машина для сравнения идей». [dostęp 2008-06-02]. (ros.).
- ↑ Alexander Nitussov: Prof. Gelliy Nikolaewich Povarov. [dostęp 2008-05-18]. (ang.).
- ↑ Alexander Nitussov: Researches on the history of European computer development. [dostęp 2008-05-18]. (ang.).
- ↑ a b c d Thomas Lindsey Bradford, dr: Pioneers of homeopathy. [dostęp 2008-05-15]. (ang.).