Siemonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł

50°25′19″N 19°3′8″E

- błąd

39 m

WD

50°25'N, 19°3'E, 50°25'17.04"N, 19°3'20.52"E

- błąd

2322 m

Odległość

642 m

Siemonia
wieś
Ilustracja
Dom Kultury w Siemoni
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

będziński

Gmina

Bobrowniki

Liczba ludności (2012[1])

958

Strefa numeracyjna

32

Kod pocztowy

42-595

Tablice rejestracyjne

SBE

SIMC

0212647

Położenie na mapie gminy Bobrowniki
Mapa konturowa gminy Bobrowniki, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Siemonia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Siemonia”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Siemonia”
Położenie na mapie powiatu będzińskiego
Mapa konturowa powiatu będzińskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Siemonia”
Ziemia50°25′19″N 19°03′08″E/50,421944 19,052222

Siemoniawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

  • Od niepamiętnych czasów istniała przy kościele w Siemoni szkoła parafialna założona w myśl zaleceń Synodu Łęczyckiego z 1285 i następnych. Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły jest w protokole wizytacji kościelnej z 1598 roku.O dokładnym czasie powstania szkoły w Siemoni nie mamy dokładnej wiadomości. Musiała istnieć już bardzo dawno, gdyż ksiądz Petrycy w 1659 roku spisując inwentarz wymieniał szkołę[2].
  • Gimnazjum

W miejscowości znajduje się Publiczne Gimnazjum im. Marsz. Józefa Piłsudskiego, do którego uczęszcza znaczny odsetek absolwentów gminnych szkół podstawowych. Drugie gimnazjum w gminie Bobrowniki znajduje się w niedaleko położonym Rogoźniku.

Archeologia[edytuj | edytuj kod]

Człowiek z Siemoni[edytuj | edytuj kod]

Należy zwrócić również uwagę na dokonane odkrycie paleoantropologiczne w marcu 1955 na terenie piaskowni w Siemoni (pole Jaworznik). Odkryto wówczas kopalną czaszkę (kalotę) ludzką Homo sapiens fossilis. Posiada ona ślady wyłamania podstawy czaszki, które prawdopodobnie mogą świadczyć o kanibalizmie. Znalezisko to wskazuje na pochodzenie z kultury oryniackiej, z okresu ostatniego zlodowacenia północnopolskiego. Powyższe odkrycie zostało uznane za najstarsze dotychczas poznane znalezisko paleoantropologiczne na terenie ziem polskich.

Przez Siemonię biegnie żółty Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego prowadzący z pobliskich Łubianek do Rybnika. Szlak łączy miejscowości związane z historią górnictwa na Górnym Śląsku, prowadząc koło obiektów reprezentujących głównie górnictwo węgla kamiennego.

Parafia Siemonia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Siemoni utworzona została w 1225 roku i należała wówczas do dekanatu sławkowskiego, od początku XIV w. do bytomskiego (przez pewien czas w połowie XIV wieku istniał samodzielny dekanat siemoński), zaś od 1589 do siewierskiego. Po jego likwidacji weszła w skład dekanatu będzińskiego, do którego należała do zakończenia pierwszej wojny światowej. Następnie do dekanatu sączowskiego i wojkowickiego, a obecnie znów pozostaje w składzie XII Dekanatu św. Jakuba Ap. w Sączowie .

Pierwsze zapisane wiadomości pochodzą z roku 1223 i dotyczą właśnie kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który został wybudowany staraniem piastowskich książąt śląskich. W dwa lata później kościół już jako parafialny został erygowany przez biskupa krakowskiego Iwo Szawłowicza Odrowąża. Przywileje siemońskiemu kościołowi zatwierdził książę opolski Kazimierz XIII.

Pierwszy kościół drewniany spłonął prawdopodobnie podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Na jego miejscu postawiono kościół murowany, a obecny budynek kościoła pochodzi z roku 1881. Jest to kościół trójnawowy, z jedną wieżą i wieżyczką sygnaturki w stylu neoromańskim. Obok kościoła znajduje się bardzo stary cmentarz, liczący 700 lat. Dużej klasy zabytkami są niektóre elementy wyposażenia kościoła: barokowy krucyfiks z XVIII wieku, szafa zakrystialna z przełomu XVII i XVIII wieku, bogate naczynia liturgiczne.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Tranzyt

Lotnisko

Autobusy

  • Połączenia wewnątrz wsi, między całą gminą oraz do najbliższych miast zapewnia komunikacja autobusowa. Usługi komunikacyjne świadczone są przez KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry. We wsi kursuje 10 linii autobusowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://bobrowniki.pl/informacje,solectwa,22,1.html
  2. Szkoła istniała na pewno w XIX wieku: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 10, Warszawa: nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914, s. 556 [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]