Siener van Rensburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siener van Rensburg (właśc. Nicolaas Pieter Johannes "Niklaas" lub "Siener" Janse van Rensburg ur. 30 sierpnia 1864, zm. 11 marca 1926) – Bur z Republiki Południowoafryańskiej, późniejszy obywatel Związku Południowej Afryki, przez Afrykanerów uznany za proroka.

Nicolas Van Rensburg głosząc przepowiednie spowodował, że jego przezwiskiem stało się słowo Siener, co w języku afrikaans oznacza osobę, która widzi przyszłość. Jego przepowiednie ubrane były w specyficzny, patriotyczno-religijny format. W okresie II wojny burskiej stał się zaufanym towarzyszem generała Koosa de la Reya oraz prezydenta Martinusa Theunisa Steyna. Jakkolwiek jego doradztwo obu politykom jest dyskusyjne, to w oczach religijnego Koosa de la Reya był postrzegany jako prorok wysłany przez Boga. Podobną opinię wyrażał Adriaan Snyman, który poświęcił van Rensburgowi dwie książki[1].

Siener van Rensburg był wiernym Nederduitsch Hervormde Kerk. W wieku 21 lat został starszym kościoła. W 1884 roku poślubił Annę Sophię Kruger.

Około 700 wizji Sienera van Rensburga zostało zapisanych; pierwszej wizji doświadczył w wieku 7 lat, ostatniej tuż przed śmiercią. Większość wizji było spisywanych przez jego córkę Annę Badenhorst. Dotyczyły one m.in. wybuchu II wojny burskiej, wybuchu I wojny światowej, śmierci generała de la Reya, narodzin komunizmu, epidemii hiszpanki w 1918, powstanie niepodległej Irlandii, masowej laicyzacji, utraty wszystkich kolonii przez Wielką Brytanię, katastrofy w Czarnobylu, powszechności pornografii, epidemii AIDS, wojny w Bośni i Hercegowinie, przekazania władzy czarnym w 1994 w RPA, rozwodu i śmierci księżnej Diany.

Niewypełnione proroctwa dotyczą między innymi całkowitej zagłady Japonii w wyniku trzęsienia ziemi, napięć rasowych i etnicznych w Rosji i Europie w wyniku których wybuchnie III wojna światowa (w której USA i Niemcy będą walczyć ramię w ramię), totalnej zagłady Anglii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Bębnik: Ostatnia walka Afrykanerów. Biała Podlaska: Rekonkwista, 2004, s. 227. ISBN 83-918593-1-2.
  2. Siener van Rensburg: Visions of the Future

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]