Sieniawa Żarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sieniawa Żarska
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat żarski
Gmina Żary
Liczba ludności (2017) 1,7tys.
Strefa numeracyjna (+48) 68
Kod pocztowy 68-200

68-213

Tablice rejestracyjne FZA
SIMC 0918063
Położenie na mapie gminy wiejskiej Żary
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Żary
Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żarskiego
Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska
Ziemia51°38′25″N 15°03′46″E/51,640278 15,062778

Sieniawa Żarska (niem. Schönwalde)– wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Żary. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Wg danych z 2017 r. wieś liczy 1700 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Sieniawie, jako wsi lennej będącej w swojej historii w posiadaniu Bibersteinów i Promnitzów, pochodzą z XIV wieku. Budowa linii kolejowej Berlin-Wrocław, przebiegającej przez wieś, doprowadziła do jej rozwoju w połowie XIX stulecia.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[1]:

 • kościół filialny pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, gotycki, wzniesiony w XIV wieku, potem przebudowywany w pocz. XVI w. i rozbudowywany: wieża w 1809 r. i hełm wieży w 1867 r. Jednonawowa świątynia jest murowana z kamienia, prostokątne prezbiterium nakrywa późnogotyckie sklepienie sieciowe, od strony południowej przylega wieża, a od północy zakrystia. Dawniej kościół Ewangelicki pod wezwaniem św. Jerzego
 • dawna plebania, obecnie przedszkole, parterowa, ceglana, zbudowana w 1737 roku i powiększona w XX stuleciu
 • w centrum wsi znajdują się dwa pomniki – pierwszy po lewej poświęcony poległym w I wojnie światowej – drugi naprzeciwko poległym w wojnie Napoleońskiej .
 • za stadionem sportowym przy drodze prowadzonej do miejscowości Miłowice, znajdują się dwa pomniki wybudowane w 1923 r. – jeden poświęcony poległym byłym sportowcom, drugi natomiast istniejącej grupie lekkoatletycznej.

inne zabytki:

Sport w Sieniawie Żarskiej[edytuj | edytuj kod]

 • Z Sieniawy Żarskiej pochodzą dwaj znani polscy zapaśnicy Józef i Mieczysław Tracz.
 • We wsi znajduje się boisko sportowe (służące sportowcom także obecnie) powstałe w 1923 roku. W rok później postawiono w lesie obok boiska obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej sportowców, mieszkańców Sieniawy.
 • W 2012 roku otwarto boisko wielofunkcyjne im. Józefa Tracza.

Piłka nożna (Delta Sieniawa Żarska)

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Sieniawie Żarskiej sięgają końca XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1882 roku założono Towarzystwo Gimnastyczne. Systematyczny rozwój Towarzystwa sprawił, że w okresie międzywojennym jego członkowie brali udział w zawodach m.in. w Monachium, Kolonii i Wrocławiu. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, powstał w Sieniawie Żarskiej Klub LZS. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem był Tadeusz Kokot. W latach następnych pełnili tę funkcję: Edward Makowiecki, Jerzy Tomkiewicz, Andrzej Mrozek i Ryszard Mrzygłocki. W latach 50. uprawiano kilka dyscyplin sportowych, ale podstawową sekcją była drużyna piłkarska, która jako jedyna nie przerywała działalności przez cały okres istnienia Klubu. Piłkarze z Sieniawy występowali początkowo pod nazwą LZS, potem POM Sieniawa, a obecnie Delta Sieniawa Żarska. Na początku lat 80. na dwa sezony awansowali do klasy A. Ciekawostką jest, że w zespole grali bracia Józef i Mieczysław Tracz. W sezonie 2015/2016 Delta Sieniawa Żarska grała w klasie okręgowej. Obecnie występuje w klasie A.

Zapasy (UKS OSA Sieniawa Żarska)

Uczniowski Klub Sportowy OSA jest klubem jednosekcyjnym. Zajmuje się szkoleniem adeptów zapaśnictwa. Klub ściśle współpracuje z MLKS AGROS Żary, przekazując zawodników oraz zawodniczki które osiągnęły odpowiedni wiek oraz poziom sportowy. Uczniowski Klub Sportowy OSA powstał w 2000 roku z inicjatywy mgr Grzegorza Osockiego przy szkole podstawowej w Olszyńcu. Następnie siedziba została przeniesiona do Sieniawy Żarskiej gdzie znajduje się do dziś.

Z UKS OSA wywodzą są medaliści wielu imprez o randze międzynarodowej oraz ogólnopolskiej:

 • Marta Podedworna (Mistrzyni Europy Juniorek 2004, wicemistrzyni Europy Juniorek 2005)wielokrotna mistrzyni Polski we wszystkich kat. wagowych.; Dominika Osocka (Wicemistrzyni Europy Juniorek, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kadetów, piąta na Mistrzostwach Świata w Chinach 2007,Uczestniczka MISTRZOSTW ŚWIATA SENIOREK. wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych); Daria Osocka Mistrzyni Polski Seniorek.(brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kadetek,Brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek kilkukrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharów Polski)We wszystkich kat. wagowych. - podopieczne trenera Grzegorza Osockiego.
 • Przemysław Podedworny, Piotr Bawarowski (medaliści OOM, PPK oraz MMPK) - podopieczni trenera Jarosława Tomczaka.

Obecnie wszyscy ci zawodnicy trenują w Kadrze MLKS AGROS Żary.

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Do 2006 roku w Sieniawie Żarskiej funkcjonowała publiczna szkoła podstawowa i gimnazjum. Ze względu na zły stan techniczny szkoły podstawowej oraz małą liczbę uczniów została ona zamknięta i przeniesiona do gimnazjum, a młodzież z gimnazjum przeniesiono do nowo wybudowanej placówki w Grabiku (województwo lubuskie). W 2008 roku dawną szkołę podstawową wyremontowano i przerobiono na budynek mieszkalny.

Inne[edytuj | edytuj kod]

W 1945 roku została reaktywowana przez osiedleńców Ochotnicza Straż Pożarna. która istniała już od 1918 r,. Remiza strażacka została wybudowana 1923 obok kościoła z przylegającą wieża do suszenia węży., wyposażona była w wóz strażacki ciągany przez konie.

W Sieniawie Żarskiej funkcjonował zespół „Jarzębinki”, który powstał w lutym 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Od początku zespołem kierowała pani Sylwia Romanowska. Akompaniatorem natomiast był Henryk Romanowski (akordeon, keyboard). Zespół wydał 2 płyty CD (jedna z utworami ludowymi i ukraińskimi, druga z piosenkami ukraińskimi) oraz płytę CD z materiałami promocyjnymi, zrealizowana przez Radio Zachód.

Od 2016 roku w Sieniawie odbywa się festiwal "Ściernisko" zainicjowany przez członka grupy "Paranienormalni" Roberta Motykę.[2]

Na terenie wsi działa fundacja Pięknolesie, która pozyskuje granty na działalność kulturalną i sportową we wsi.[3]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku niemiecki lekarz i wynalazca plastynacji, Gunther von Hagens podjął bezskuteczną próbę wykupienia nieczynnego obiektu przemysłowego.

Osoby pochodzące z Sieniawy Żarskiej[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego - stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 15.3.13]. s. 137-138.
 2. Ściernisko Letnie Spotkania Kabaretowe – Ściernisko Letnie Spotkania Kabaretowe, scierniskokabarety.pl [dostęp 2017-09-26] (pol.).
 3. fundacjapieknolesie, „fundacjapieknolesie” [dostęp 2017-09-26].