Siergiej Aleszkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Aleszkow
Сергей Андреевич Алёшков
Ilustracja
czerwonoarmista czerwonoarmista
Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1936
Gryn

Data i miejsce śmierci

1 lutego 1990
Czelabińsk

Przebieg służby
Lata służby

1942–1944

Siły zbrojne

Red star.svg Armia Czerwona

Jednostki

142 pułk 47 Dywizji Strzelców Gwardii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Za zasługi bojowe” Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”
Andriej Andriejew jako Siergiej Aleszkow w filmie Sołdatik

Siergiej Andriejewicz Aleszkow (ros. Сергей Андреевич Алёшков, ur. 15 lutego 1936 w Gryniu, zm. 1 lutego 1990 w Czelabińsku) – najmłodszy uczestnik wielkiej wojny ojczyźnianej, syn pułku, wychowanek 142 pułku 47 Dywizji Strzelców Gwardii. Brał udział w bitwie stalingradzkiej, będąc najmłodszym obrońcą Stalingradu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej Siergiej Aleszkow mieszkał z rodziną w leśnej wsi Gryn (obecnie rejon uljanowski obwodu kałuskiego). Ojciec Siergieja zmarł przed wojną, pozostawiając czworo dzieci sierotami – Iwana, Andrieja, Piotra i najmłodszego Siergieja. Kiedy rejon ten został zajęty przez Niemców jesienią 1941 roku, wieś stała się bazą radzieckiego oddziału partyzanckiego, a jej mieszkańcy zostali partyzantami, w tym matka Siergieja i jego dziesięcioletni starszy brat Piotr, którzy zostali schwytani przez nazistów podczas jednej z akcji. Po torturach brat został powieszony a matka która próbowała uratować syna, została zastrzelona. W sierpniu 1942 roku partyzancka baza we wsi została zaatakowana przez Niemców; mieszkańcy uciekli, a Siergiej się zgubił. Kilka dni później, w stanie wyczerpania, został odnaleziony przez żołnierzy 142 pułku 47 Dywizji Strzelców Gwardii i przeniesiony za linię frontu, gdzie podczas pierwszej rozmowy z żołnierzami, pomylił swoje nazwisko i nazwał się Alyoshkin[1].

8 września 1942 roku został oficjalnie adoptowany przez zastępcę dowódcy 510 Pułku Strzelców Gwardii Michaiła Worobiowa, wówczas jeszcze bezdzietnego kawalera. Uważany jest za najmłodszego syna pułku w historii wielkiej wojny ojczyźnianej[1][2]. Na początku listopada 1942 roku wraz z pułkiem znalazł się pod Stalingradem. Tam uratował swojego nowego ojca, wzywając pomocy pod ostrzałem i biorąc udział w wykopywaniu zasypanej ziemianki z dowódcą pułku i kilkoma oficerami. Za ten wyczyn został odznaczony medalem „Za zasługi bojowe”[2][1].

Podczas walk Siergiej był kilkakrotnie ranny i kilkakrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. W 1944 roku na prośbę dowódcy 8 Gwardyjskiej Armii generała Wasilija Czujkowa został wysłany z Polski, gdzie wówczas przebywał ze swoją jednostką, do Tulskiej Suworowskiej Szkoły Wojskowej, w której okazał się być najmłodszym uczniem. Chociaż Siergiej lubił sport, dawały o sobie znać słabe zdrowie, kontuzje i nałóg palenia podpatrzonego u żołnierzy – z trudem się uczył i ostatecznie został wydalony ze szkoły wojskowej ze względów zdrowotnych[1].

Siergiej Aleszkow ukończył studia prawnicze w Charkowie, zamieszkał i pracował w Czelabińsku, gdzie przebywała wówczas jego zastępcza rodzina. Pełnił funkcję śledczego w prokuraturze, następnie prokuratora, a w ostatnich latach życia radcy prawnego w Czelabińskiej Fabryce Szkła Akrylowego. Był dwukrotnie żonaty i rozwiedziony. Zmarł na zawał serca na przystanku autobusowym w drodze do pracy, w wieku 53 lat[1].

Film[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku nakręcono rosyjski film o historii Siergieja Aleszkowa pod tytułem Sołdatik[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Михаил Пинкус: Серёжка. Родина. [dostęp 2023-03-19]. (ros.).
  2. a b Тульское суворовское военное училище. Тульское СВУ. [dostęp 2023-03-19]. (ros.).
  3. Sołdatik w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]