Sierra Nevada (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sierra Nevada
Veleta
Szlak ze Siete Lagunas do Trevélez

Sierra Nevada (hiszp.: Góry Śnieżne) – pasmo górskie w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Jego długość wynosi około 120 km, szerokość do 40 km, a powierzchnia – około 2000 km². Zbudowane jest ze skał metamorficznych, w niższych partiach z piaskowców, miejscami z wapieni i dolomitów. Najwyższy szczyt, Mulhacén (3478 m n.p.m.) jest również najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjskiego i europejskiej części Hiszpanii. Pod jego wierzchołkiem znajdują się najdalej na południe w Europie położone ślady plejstoceńskiego zlodowacenia. W górach jest mało wody, jedynie w rejonie szczytu Mulhacén znajduje się kilka jezior. Północne stoki porośnięte są lasami szpilkowymi. Na wysokości 1200–2000 m rosną dęby oraz kasztan jadalny. Powyżej 2000 m rosną zarośla jałowca. Powyżej 3000 m rozciąga się piętro hal.

Sierra Nevada stanowi rezerwat biosfery, w którym żyje kilkadziesiąt endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Góry te są również najbardziej wysuniętym na południe rejonem w Europie umożliwiającym uprawianie narciarstwa. Główne ośrodki miejskie rejonu to: Grenada, Málaga i Almería.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Pasmo to powstało w trzeciorzędzie podczas orogenezy alpejskiej, podczas której powstały także Alpy oraz Góry Atlas. Góry Sierra Nevada powstały w wyniku kolizji płyt kontynentalnych eurazjatyckiej i afrykańskiej między 65 a 1,8 mln lat temu.

Najwyższe szczyty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Mulhacén. [dostęp 2015-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]