Sifnos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sifnos
Ilustracja
Kaplica niedaleko miejscowości Kastro
Kontynent

Europa

Państwo

 Grecja

Akwen

Morze Egejskie

Powierzchnia

73,94 km²

Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość


2442
33 os./km²

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Sifnos”
Ziemia36°58′32,45″N 24°42′00,04″E/36,975680 24,700010

Sifnosgrecka wyspa i jednocześnie gmina należąca do archipelagu Cyklad. Na wyspie znajdują się dwa główne miasta: Apollonia (942 mieszkańców) oraz Artemonas (744 mieszkańców). Innymi skupiskami osadnictwa są: miejscowość Kastro oraz położone na zachodnim wybrzeżu portowe miasto Kamares.

Leży w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Milos, w gminie Sifnos.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Sifnos leży pomiędzy Serifos i Melos. Wyspa jest położona na zachód od Delos oraz Paros. Od portu w Pireusie wyspa jest oddalona o około 130 km. Powierzchnia Sifnos wynosi 73km², długość 16 km a szerokość wyspy wynosi 7,5 km. Linia brzegowa dochodzi do 70 km. Obecnie na stałe wyspę zamieszkuje 2442 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach starożytności Sifnos była bogatą wyspą ze względu na znajdujące się na wyspie kopalnie srebra oraz złota. Dowodem bogactw pochodzących z wyspy ma być skarbiec zbudowany w Delfach w VI wieku p.n.e. w celu magazynowania kosztowności pochodzących z Sifnos. Obecnie niestety nie wiadomo co się stało, że kopalnie nagle przestały pracować. Możliwe mogło być ich zatopienie w trakcie powodzi, jednakże nie ma żadnych śladów mogących potwierdzić tę hipotezę.

Wyspa jest słynna także jako stolica garncarstwa w basenie Morza Egejskiego. Słynne są takie wyroby jak naczynia, popielniczki oraz miski. Wyrabiane przez mieszkańców naczynia służyły im bardzo często jako główny produkt handlowy. Najstarsze wyroby lokalnych rzemieślników zostały odkryte w centralnej części wyspy w okolicach miasta Artemonas, gdzie ukrywano je przed zrabowaniem przez piratów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]