Sigismund von Schkoppe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sigismund von Schkoppe (ur. 1600, zm. 1670) - niemiecki generał-lejtnant, gubernator generalny Brazylii.

Sigismund von Schkoppe urodził się w Lubinie, pochodził ze Śląska, tytułował się panem na Kresbergu i Gross-Kotzenau (obecnie Raków i Chocianów). W 1629 roku, jako kapitan, przybył do Brazylii wraz z Krzysztofem Arciszewskim. Uczestniczył w zdobyciu Pernambuco. W 1633 roku, już jako pułkownik, był dowódcą wojsk Kompanii w Brazylii. W 1634 roku dowództwo kompanii zostało przekazane Arciszewskiemu lecz ten zrzekł się go na rzecz Schkoppe. Pozostał jego zastępca i razem przyłączyli do kompanii nowe tereny - kapitanie Rio Grande i Paraíba. W 1638 roku gubernatorem Brazylii został Mauritz Johan von Nassau-Siegen a Schkoppe opuścił Brazylię. W 1644 roku został mianowany generałem -lejtnantem wojsk Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej oraz nowym gubernatorem generalnym Brazylii.

Jego rządy przypadły na okres zamieszek i powstań w guberni. Plantatorzy a wraz z nimi niewolnicy i Indianie zorganizowali powstanie przeciwko Holendrom, którzy pozamykali się w fortach a następnie w Pernambuco. Dowódca wojsk powstańczych Andre de Negreios Vidal otoczył miasto i zmusił mieszkańców w tym gubernatora do kapitulacji. 26 stycznia 1654 roku Sigismund von Schkoppe podpisał kapitulację a następnie powrócił do Holandii. W kraju został postawiony przed sąd wojenny, który go uniewinnił.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Mickiewicz, Witold Mickiewicz, Słownik odkrywców i zdobywców, Poznań: wyd. ATENA, 1996, ISBN 83-85414-29-0, OCLC 749318882.