Sigur Rós

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sigur Rós
Ilustracja
Sigur Rós na Roskilde Festival (2006)
Rok założenia

1994

Pochodzenie

Reykjavík

Gatunek

post-rock, ambient, dream pop[1]

Aktywność

od 1994

Wydawnictwo

Fat Cat, Geffen, EMI, XL, Smekkleysa

Powiązania

Amiina, Jónsi & Alex, Jónsi, The Album Leaf, Alex Somers

Skład
Jón Þór Birgisson
Georg Hólm
Byli członkowie
Ágúst Ævar Gunnarsson
Kjartan Sveinsson
Orri Páll Dýrason
Strona internetowa

Sigur Rós (pol. róża zwycięstwa; ['sɪːɣʏr rouːs]) – islandzki zespół założony w 1994 w Reykjavíku, grający muzykę rockową w szerokim pojęciu tego słowa. Zespół znany jest z wyróżniającego się, falsetowego głosu wokalisty oraz gry smyczkiem na gitarze elektrycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Von (1997) i Von brigði (1998)[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: VonVon brigði.

Grupa została założona w sierpniu 1994 roku w Reykjavíku, stolicy Islandii, przez Jóna Þór Birgissona (gitara i wokal), Georga Hólma (gitara basowa) i Ágústa Ævara Gunnarssona (perkusja)[2]. Nazwa Sigur Rós (pol. róża zwycięstwa) stanowi grę słów, ponieważ nie jest to forma gramatycznie poprawna. Pochodzi ona od imienia siostry jednego z członków zespołu, Sigurrós, która obchodzi urodziny tego samego dnia, w którym powstał zespół. Niedługo potem zespół podpisał kontrakt z lokalną wytwórnią Smekkleysa, w której wydali swój pierwszy album Von (pol. nadzieja) w 1997 oraz, rok później, kolekcję remiksów Von brigði. Nazwa drugiego albumu także jest grą słów: vonbrigði oznacza po islandzku rozczarowanie, a von brigði można przetłumaczyć jako zmianę nadziei lub wariacje nt. nadziei. W 1998 do zespołu dołączył Kjartan Sveinsson, grający na keyboardzie. Jest on jedynym członkiem grupy legitymującym się formalnym wykształceniem muzycznym.

Ágætis byrjun (1999)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ágætis byrjun.

Wydany w 1999 roku album Ágætis byrjun (pol. dobry początek) odniósł sukces przynosząc zespołowi międzynarodową sławę. W Islandii osiągnęła status platynowej płyty. Popularność Sigur Rós wzrosła, a sam zespół grał m.in. z Radiohead. Utwory zespołu pojawiały się w ścieżce dźwiękowej filmów i seriali telewizyjnych, takich jak "Vanilla Sky" (Ágætis byrjun, Svefn-g-englar oraz wówczas jeszcze niewydany Njósnavélin), "24 godziny" (Ný batterí) oraz "CSI" i "V" (w obu Svefn-g-englar). Po sukcesie płyty pierwszy perkusista zespołu Ágúst Ævar Gunnarsson odszedł z zespołu, by zająć się grafiką. Zastąpił go Orri Páll Dýrason.

( ) (2002)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: ( ).

W 2002 roku światło dzienne ujrzał album ( ). Początkowo wszystkie utwory były niezatytułowane, jednak później zespół udostępnił na swojej stronie internetowej ich tytuły. Utwory z ( ) zaśpiewane są w sztucznym języku Vonlenska (pol. język nadziei). W październiku 2003 roku Sigur Rós podjął współpracę z Radiohead celem zrealizowania ścieżki dźwiękowej do baletu Merce'a Cunninghama, Split Sides. W marcu 2004 roku zespół wydał EP Ba Ba Ti Ki Di Do zawierające trzy skomponowane w tym celu utwory. W październiku 2004 roku w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych pojawiła się reedycja Von.

Takk… (2005)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Takk....

We wrześniu 2005 roku ukazała się płyta Takk... (pol. dziękuję). Singel Hoppípolla z tegoż albumu został użyty m.in. jako tło zwiastunów serii programów popularnonaukowych BBC, Planet Earth. W kolejnym roku (7 lipca 2006) odbył się pierwszy występ zespołu w Polsce na festiwalu muzycznym Heineken Open'er Festival w Gdyni.

Með suð í eyrum við spilum endalaust (2008)[edytuj | edytuj kod]

Piąty album formacji Með suð í eyrum við spilum endalaust (pol. z brzęczeniem w uszach gramy bez końca) pojawił się na rynku w czerwcu 2008 roku. W tym samym roku, 20 sierpnia, Sigur Rós po raz drugi zawitał do Polski, dając koncert w amfiteatrze w warszawskim parku Sowińskiego[3]

Valtari (2012)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Valtari.

Szósta płyta zespołu Valtari (pol. walec) ukazała się w maju 2012 roku. Sigur Rós ponownie przyjechał do Polski[4], aby dać dwa koncerty na festiwalu Sacrum Profanum.

Kveikur (2013)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kveikur.

Premiera siódmego albumu o tytule Kveikur (pol. knot) miała miejsce w czerwcu 2013 roku. Jest to pierwszy album, który został zrealizowany bez Kjartana Sveinssona. W 2016 roku zespół po raz kolejny wystąpił w Polsce, na festiwalu Open'er Festival w Gdyni.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

  • Jón Þór Birgisson – wokal, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna, banjo, gitara basowa (1994–obecnie)
  • Georg Hólm – gitara basowa, dzwonki, wokal wspierający (1994–obecnie)
  • Kjartan Sveinsson – syntezator, instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte, perkusja, gitara elektryczna, wokal wspierający (1998-2013, 2022-obecnie)

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Sigur Rós.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bio: Sigur Rós. www.allmusic.com. [dostęp 2009-04-28]. (ang.).
  2. When did sigur rós form?. www.sigur-ros.co.uk. [dostęp 2009-04-28]. (ang.).
  3. Królowie klimatu - Relacja z koncertu Sigur Ros w Warszawie. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-18]. (pol.).
  4. Sigur Rós na Sacrum Profanum 2012! - Trójka - polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]