Przejdź do zawartości

Sikong (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sikong
စစ်ကိုင်းတိုင်းဒေသကြီး
prowincja
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Mjanma

Siedziba

Sikong

Powierzchnia

93 701 km²

Populacja (2014)
• liczba ludności


5 320 299[1]

• gęstość

57 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba dystryktów

8

Liczba okręgów miejskich

37

Położenie na mapie Mjanmy
Położenie na mapie

Sikong (birm. စစ်ကိုင်းတိုင်းဒေသကြီး /zəɡáiɴ táiɴ dèθ dʑí/; ang. Sagaing Region) – jedna z prowincji w Mjanmie (Birmie), ze stolicą w Sikongu.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to druga co do wielkości prowincja Mjanmy. Na północy i zachodzie graniczy z Indiami, na zachodzie ze stanem Czin, na wschodzie ze stanami Kaczin i Szan, a na południu z prowincją Magwe. Rzeka Irawadi oddziela ją od prowincji Mandalaj na południowym wschodzie. Z północy na południe prowincję przecina rzeka Czinduin.

Południowa część prowincji Sikong ma charakter nizinny podczas gdy północna i zachodnia – wyżynny i górski. Na terenie prowincji znajduje się jedna z najwyższych gór Mjanmy – Nwemauk (3827 m).

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Prowincja Sikong dzieli się na 8 dystryktów i 37 okręgów miejskich. Dystrykty, to:

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Większość ludności prowincji stanowią Birmańczycy. Oprócz nich można znaleźć duże skupiska Szanów, Kaczinów oraz Nagów[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Podstawą gospodarki prowincji jest rolnictwo. Na jej terenie uprawia się między innymi ryż, kukurydzę, pszenicę, proso, orzechy ziemne, trzcinę cukrową, sezam, fasolę i słonecznika. Gospodarstwa rolne prowincji mają najwyższą w kraju wydajność w produkcji ryżu[3]. Ważną rolę gospodarczą odgrywa też hodowla zwierząt i rybołówstwo. Dzięki handlowi transgranicznemu duża część nadwyżki produkowanej w prowincji Sikong żywności trafia do Indii[2].

Na terenie prowincji istnieją dwie strefy przemysłowe w Kalay (76 firm) i Munywa (632 firmy). Działające w nich przedsiębiorstwa zatrudniają średnio po 6,9 pracownika) [4].

Liczne lasy umożliwiają pozyskiwanie dużych ilości drewna[2].

W Letpadaung (dystrykt Munywa) zlokalizowana jest jedna z największych w Mjanmie kopalni miedzi[5].

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Na terenie prowincji Sikong działa jedenaście uniwersytetów skupionych w Sikongu, Munywa i Shwebo[6]. W Sikongu działa jedna z dwóch w kraju szkół wyższych kształcących nauczycieli mających prawo nauczania na poziomie licealnym[7]. Także w Sikongu działa uniwersytet (University for the Development of National Races) szkolący nauczycieli pracujących z młodzieżą należącą do mniejszości etnicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]