Sikora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy nazwiska. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Sikorapolskie nazwisko przydomkowe, jedno z najstarszych w Polsce. Dość rozpowszechnione w Polsce (nosi je ok. 40.000 osób), występuje także w Niemczech, Czechach, Austrii oraz USA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszą udokumentowaną osobą o nazwisku Sikora, był wspomniany w 1389 r. Piotr Sikora z Kelczowej Woli (nobilus Petrus Szicora de Kelczoua Vola - krakowskie akta sądowe). Na przełomie XIV i XV w. Sikorowie byli przedstawicielami rodów zarówno rycerskich jak i mieszczańskich. Wzmianki o rodzinach z nazwiskiem lub przydomkiem Sikora występują w dokumentach z tego okresu, powstałych na terenach Małopolski, Wielkopolski, ziemi sieradzkiej i Pomorza.

W zachowanych dokumentach występują dwa rody szlacheckie noszące to nazwisko - herbu Lis oraz Ślepowron, a także rodziny kilku innych rodów (nazwisk) używające przydomku Sikora. Sikorę herbu Lis odnajdujemy w „Nieznanej szlachcie polskiej i jej herbach” Wiktora Wittyga. Wymienia on Wojciecha Sikorę herbu lis z Kamieńca, który w roku 1545 w Krakowie kwituje skarb koronny na piechotę kamieniecką. Sikorę herbu Ślepowron widzimy w „Wypisach heraldycznych z ksiąg poborowych” opracowanych przez Franciszka Ksawerego Piekosińskiego – Sikora Serafin dziedzic wsi Sikory Tomkowięta (par. Saraska), współdziedzic wsi Sikory - Janowięta (par. Saraska), herbu Ślepowron. Warto przy tym zaznaczyć, że Sikorowie z Podlasia byli jednym z wielu rodów szlacheckich pochodzących z Mazowsza, które pod koniec XIV wieku książę mazowiecki Janusz I przeniósł na ziemię podlaską - ziemię, którą otrzymał z rąk Władysława Jagiełły.

Jak pisze Zygmunt Gloger w XV i XVI stuleciu zaczęły wchodzić w zwyczaj nazwiska zakończone na ski i Sikorowie poczęli zwać się Sikorskimi – Sikorskimi herbu Lis zwanym także Mzura (prawdopodobnie z gniazdem rodowym Sikorzyce – „Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej”) i Sikorskimi herbu Ślepowron z Sikor.

Poza rodami szlacheckimi nazwisko Sikora występuje także wśród rodzin mieszczańskich oraz licznie wśród rodzin chłopskich. Wynika to z popularności przydomków pochodzących od nazw zwierząt.

Pochodzenie nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Istnieją następujące źródła pochodzenia nazwiska:

Znane osoby[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Noty biograficzne - Sikora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Siemiątkowski, Skaradkiewicz Patrycy „Polski słownik biograficzny”, Warszawa-Kraków 1996-1997
  • Horst Naumann (red.) „Familiennamenbuch”, Leipzig 1987
  • Wiktor Wittyg „Nieznana szlachta polska i jej herby”, Warszawa 1998
  • Witold Taszycki (red.) „Słownik Staropolskich Nazw Osobowych”, t. V, Wrocław 1980, s. 74
  • Zygmunt Gloger „Geografia historyczna ziem dawnej Polski”, Kraków 1903