Sikornik (Wysoczyzna Międzylesia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sikornik
Ilustracja
Północno-zachodnia strona wzniesienia. widok od strony Międzylesia.
Państwo  Polska
Pasmo Sudety Środkowe, Wysoczyzna Międzylesia
Wysokość 550[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sikornik”
Ziemia50°08′01,81″N 16°40′50,84″E/50,133836 16,680789

Sikornikszczyt (550 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Rowie Górnej Nysy, na Wysoczyźnie Międzylesia.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na południe od Międzylesia, w środkowo-zachodniej części Wysoczyzny Międzylesia, nad doliną Nysy Kłodzkiej[1].

Rozległe kopulaste wzniesienie z niewyraźnie zaznaczonym szczytem. Zbudowane z piaskowców kredowych i zlepieńców tworzących warstwę o grubości około 20,0 m.[1] Zbocza wzniesienia po stronie zachodniej i północnej częściowo są porośnięte lasem, pozostałą część zboczy oraz podnóże wzniesienia zajmują nieużytki, łąki i pastwiska, część szczytowa jest bezleśna[1]. Zbocze zachodnie wyraźnie opada w kierunku Smreczyny położonej w dolinie Nysy Kłodzkiej, porozcinane jest wąwozami, którymi często spływają potoczki[1].

Sikornik należy do szczytów Korony Sudetów Polskich.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt Sikornika przechodzi szlak turystyczny[1]:

Na szczycie jest punkt widokowy, z którego odsłania się panorama Wysoczyzny Międzylesia, Masywu Śnieżnika, Gór Bystrzyckich, Kamieńczyka i Gór Orlickich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 394. ISBN 83-85773-06-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]