Silickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Silickie
Ilustracja
Jezioro Silickie. W tle zabudowania należące do miejscowości Silice
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Silice

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Hydrologia
Rzeki wypływające

Kanał Kiermas

Położenie na mapie gminy Purda
Mapa konturowa gminy Purda, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Silickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Silickie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Silickie”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Silickie”
Ziemia53°45′07″N 20°37′23″E/53,751944 20,623056

Jezioro Silickiejezioro położone na południowy wschód od Olsztyna na obrzeżach wsi Silice (Gmina Purda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie). W południowej części Jeziora Silickiego znajduje się przesmyk łączący je z Jeziorem Klebarskim. Z Jeziora Silickiego wypływa Kanał Kiermas.

Na mapie batymetrycznej IRŚ[1] (pomiary najprawdopodobniej wykonane w latach 50. XX wieku) Jezioro Silickie traktowane jest jako ploso Jeziora Klebarskiego (pod nazwą ploso Silickie), łącząc się z nim szerokim przesmykiem (zarośnięty przesmyk występuje pod nazwą "Szyja"). Na późniejszych mapach oba jeziora połączone są rowem-strumieniem, co wynikać może z obniżenia się poziomu lustra wody, natomiast akwen oznaczony jest nazwą samodzielną "Jezioro Silickie"[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Jeziora okolic Olsztyna - Przewodnik Wędkarski, 1", IRŚ, Olsztyn, 1996, str.:66.
  2. "Olsztyn 1:100 000", Mapa topograficzna Polski, wersja turystyczna (N-34-77/78)Wojskowe zakłady Kartograficzne, Warszawa, WZKart 2006 r.(wyd. III)