Silla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy królestwa. Zobacz też: Silla (ujednoznacznienie).
Silla
Nazwa koreańska
Hangul 신라
Hancha 新羅
Transkrypcja poprawiona Silla
Transkrypcja MCR Silla
Wymowa (IPA) ʃilːa

Silla była jednym z Trzech Królestw Korei dawnej Korei. W VII w. Silla podbiła pozostałe królestwa: Baekje w 660 roku oraz Goguryeo w 668. Okres po podbiciu czasem nazywany jest przez historyków Zjednoczonym Silla.

Historia[edytuj | edytuj kod]

9C, Wajroczana Budda, Silla
Zjednoczone Silla (Hancha: 新羅)

Uważa się, że Silla została założona w roku 57 p.n.e. przez Baka Hyeokgeose, pierwszego władcę tego królestwa. Do II w. istniała jako odrębna konfederacja w południowo-wschodniej części Korei i dopiero król Naemul (356-402) ustanowił ją monarchią dziedziczną. W VI w. Silla zaanektowała królestwo Gaya.

Za panowania króla Jinheunga (540-576) bardzo rozwinęła się armia królestwa. W VII w. Silla zawarła alians z chińską dynastią Tang. W 660 roku, za panowania króla Muyeola (654-661), Silla podbiła królestwo Baekje a osiem lat później, za panowania króla Munmu, pod przywództwem generała Kim Yusina opanowała także Goguryeo. Przez prawie całą następną dekadę walczyła z wojskami chińskimi o panowanie nad terenem i w efekcie ustanowiła zjednoczone królestwo na Półwyspie Koreańskim.

Stolicą królestwa Silla było Gyeongju (慶州).

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Buddyzm był wspierany przez państwo i szybko rozpowszechniał się w Silli. Budowano wiele świątyń, z których najważniejsze były, najprawdopodobniej, Hwangyongsa, Bulguksa oraz Seokkuram. Drewniane pagody zamieniano w kamienne.

Wiele grobowców, a także innych pozostałości z okresu królestwa można znaleźć w Gyeongju i jego okolicach. Historyczny obszar wokół dawnej stolicy Silla został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2000.

Z okresu Silla pochodzi obserwatorium astronomiczne Cheomseongdae, zbudowane w roku 632. Jest to kamienna bryła reprezentująca 362 dni roku księżycowego.