Silla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Silla
Ilustracja
Silla na mapie Trzech Królestw Korei
Nazwa koreańska
Hangul

신라

Hancha

新羅

Transkrypcja poprawiona

Silla

Transkrypcja MCR

Silla

Silla (kor. 신라) – państwo historyczne, jedno z Trzech Królestw Korei, położone w południowej części kraju[1]. Stolicą królestwa Silla było Gyeongju.

W VII wieku Silla podbiło pozostałe królestwa: Baekje w 660 oraz Goguryeo w 668 roku. Okres po tym podboju czasem nazywany jest przez historyków Późniejszym Silla (후신라). Istniało do początku X wieku, gdy kraj został zjednoczony pod nazwą Goryeo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że Silla została założona w roku 57 p.n.e. przez Baka Hyeokgeose, pierwszego władcę tego królestwa. Do II wieku istniała jako odrębna konfederacja w południowo-wschodniej części Korei i dopiero król Naemul (356-402) ustanowił ją monarchią dziedziczną. W VI wieku Silla zaanektowała królestwo Gaya.

Pieczęć królestwa Silla
Działania wojenne w VII wieku

Za panowania króla Jinheunga (540–576) bardzo rozwinęła się armia królestwa. W VII wieku Silla zawarła sojusz z chińską dynastią Tang. W 660 roku, za panowania króla Muyeola (654–661), Silla podbiła królestwo Baekje a osiem lat później, za panowania króla Munmu, pod przywództwem generała Kim Yusina opanowała także Goguryeo. Przez prawie całą następną dekadę walczyła z wojskami chińskimi o panowanie nad terenem i w efekcie ustanowiła królestwo na większości Półwyspu Koreańskiego.

Balhae i Silla w IX wieku

Osłabienie Silli w IX–X w. umożliwiło czasowe odrodzenie się Trzech Królestw, które w 935 zjednoczył Wang Gon tworząc zjednoczone królestwo Goryeo[1].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W 527 roku Silla – najpóźniej z Trzech Królestw – przeszła na buddyzm za sprawą mnicha Ich'adona. Odtąd buddyzm był wspierany przez państwo. Wybudowano wówczas wiele świątyń, w tym Pulguksa oraz Seokguram. Drewniane pagody zamieniano w kamienne.

Wiele grobowców, a także innych pozostałości z okresu królestwa można znaleźć w Gyeongju i jego okolicach. Historyczny obszar wokół dawnej stolicy Silla został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2000.

Z okresu Silla pochodzi obserwatorium astronomiczne Cheomseongdae, zbudowane w 632 roku. Jest to kamienna bryła reprezentująca 362 dni roku księżycowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Benedykt Zientara, Historia powszechna średniowiecza, Warszawa 1994, s. 111, ISBN 83-85660-11-9.