Silnik reluktancyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat budowy silnika reluktancyjnego
Schemat budowy silnika reluktancyjnego

Silnik reluktancyjnysilnik elektryczny bez uzwojeń wzbudzania. Wirnik silnika wykonany jest z miękkiego materiału ferromagnetycznego o kształcie takim by reluktancja obwodu magnetycznego zależała od położenia wirnika. Stojan silnika zawiera uzwojenia zasilane prądem przemiennym.

Moment siły, jaki występuje w tego typu silnikach, jest moment reluktancyjny, który pomimo braku wzbudzenia pojawia się wskutek dynamicznego działania pola magnetycznego na element asymetryczny magnetycznie. Warunkiem pracy silnika reluktancyjnego jest wystąpienie asymetrii magnetycznej wirnika. W wyniku tego wirnik dąży do zajęcia takiego położenia względem stojana, przy którym reluktancja (oporność magnetyczna) strumienia jest najmniejsza. W przypadku symetrii magnetycznej wirnika moment reluktancyjny nie powstaje i silnik nie mógłby działać.

Zalety
  • prosta konstrukcja,
  • brak obwodu wzbudzenia.
Wady

Wyróżnia się różne typy silników reluktancyjnych:

  • silnik reluktancyjny synchroniczny (ang.Synchronous reluctance motor),
  • silnik ze zmienną reluktancją (ang. variable reluctance motor),
  • silnik z przełączalną reluktancją (ang. switched reluctance motor),
  • silnik krokowy ze zmienną reluktancją.

Silniki reluktancyjne mogą, niskim kosztem, dostarczać moc wysokiej gęstości (zob. też gęstość energii) przez co są dobre dla wielu zastosowań. Do XXI wieku ich użytkowanie było znacznie ograniczone z uwagi na złożoność projektowania i sterowania nimi.