Silurana epitropicalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Silurana epitropicalis[1]
(Fischberg, Colombelli & Picard, 1982)
Silurana epitropicalis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Mesobatrachia
Rodzina grzbietorodowate
Podrodzina Dactylethrinae[2]
Rodzaj Silurana
Gatunek Silurana epitropicalis
Synonimy

Xenopus epitropicalis Fischberg, Colombelli & Picard, 1982
Xenopus (Silurana) epitropicalis Kobel, Loumont & Tinsley, 1996

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Silurana epitropicalisgatunek afrykańskiego płaza bezogonowego z rodziny grzbietorodowatych.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę spotykano na następujących terenach[3]:

W związku z powyższym sądzi się, że gatunek może występować na dużym obszarze od Kamerunu na północnym zachodzie do Angoli na południu i przygranicznych rejonów Demokratycznej Republiki Konga na północnym wschodzie. Oprócz wyżej wymienionych państw gatunek spotyka się też w Republice Środkowoafrykańskiej[3], gdzie został introdukowany[4], natomiast jego obecność w Sudanie jest niepewna[3]. Jako część północnej granicy zasięgu występowania płaza uznano rzekę Sanaga, na północ od której bytuje pokrewny gatunek Silurana tropicalis[3].

Zwierzę wymaga obecności wody. Jego siedlisko to nizinne lasy deszczowe. Zamieszkuje ono niewielkie zbiorniki wodne o średnicy 1-2 metrów i głębokości 1 metra, koniecznie położone pod koronami drzew. Gatunek toleruje pewne zmiany w środowisku[3], ale nie radzi sobie na otwartych przestrzeniach.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Silurana epitropicalis została opisana w 1982 roku przez Fischberga i współpracowników pod nazwą Xenopus epitropicalis[5]. Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Cannatellę i Trueb w 1988 roku zasugerowała jednak, że gatunki epitropicalis i tropicalis są bliżej spokrewnione z rodzajami Hymenochirus i Pipa niż z pozostałymi przedstawicielami Xenopus, dlatego przenieśli te gatunki do odrębnego rodzaju Silurana[6].

Rozmnażanie i genetyka[edytuj | edytuj kod]

Występuje larwa zwana kijanką, odżywiająca się poprzez filtrację[3].

Jest to gatunek tetraploidalny (2n=40)[5].

Status[edytuj | edytuj kod]

Lokalnie gatunek wydaje się liczny. Jednakże jego całkowita liczebność spada[3]. Do zagrożeń dla tego gatunku zaliczają się wyrąb lasów i rozwój rolnictwa[3]. Płaz zamieszkuje liczne obszary chronione[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Silurana epitropicalis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Silurana epitropicalis (Fischberg, Colombelli and Picard, 1982) (ang.). Arctos. Multi-Institution, Multi-Collection Museum Database. [dostęp 2010-07-28].
  3. a b c d e f g h i j Silurana epitropicalis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Xenopus epitropicalis. Southern tropical platanna (ang.). AmphibiaWeb. [dostęp 2010-07-28].
  5. a b Darrel R. Frost: Silurana epitropicalis (Fischberg, Colombelli, and Picard, 1982) (ang.). W: Amphibian Species of the World 5.4, an Online Reference [on-line]. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, 2010. [dostęp 2010-07-28].
  6. David C. Cannatella, Linda Trueb. Evolution of pipoid frogs: intergeneric relationships of the aquatic frog family Pipidae (Anura). „Zoological Journal of the Linnean Society”. 94 (1), s. 1–38, 1988. DOI: 10.1111/j.1096-3642.1988.tb00880.x (ang.).