SimCity: Społeczności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SimCity: Społeczności
SimCity Societies
Producent Tilted Mill Entertainment
Wydawca Electronic Arts
Seria gier SimCity
Data wydania ŚWI: 15 listopada 2007
POL: 16 listopada 2007
Gatunek symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone (10+)
PEGI: 7+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki 1 DVD
Wymagania

procesor 1,7 GHz, Windows XP SP2 lub Vista, 512 MB RAM (1 GB dla Windows Vista), 2,1 GB wolnego na twardym dysku (2,4 GB dla Windows Vista), karta graficzna z 128 MB VRAM, DirectX 9.0c, napęd DVD

Kontrolery mysz, klawiatura

SimCity: Społeczności – gra komputerowa z serii SimCity, stworzona przez studio Tilted Mill Entertainment. Wydawcą jest firma Electronic Arts.

Pierwsze informacje o grze zostały opublikowane w serwisie 1Up 5 czerwca 2007[1]. W artykule dziennikarz poinformował, że trwają prace nad kolejną częścią SimCity, ale produkcją nie zajmuje się studio Maxis (twórcy wszystkich odsłon), tylko grupa Tilted Mill Entertainment, odpowiedzialna m.in. za Cezara IV.

Koncepcja[edytuj | edytuj kod]

SimCity: Społeczności nie stawia na pierwszym miejscu budowania metropolii, jak poprzednie wydania gry, lecz raczej - jak określają niektóre zachodnie serwisy o grach wideo - inżynierię społeczną. Drogi, mosty, budynki, fabryki i domy są w grze jedynie środkami, wykorzystywanymi w celu zbudowania własnego modelu społeczeństwa.

W grze zlikwidowano możliwość wyznaczania stref mieszkalnych, przemysłowych i usługowych. Teraz, w odróżnieniu od poprzednich części, gracz może w dowolnym miejscu postawić wybrany budynek. Podstawą nowego SimCity są tzw. "zasoby społeczne", tj. produktywność, dobrobyt, wiedza, władza, duchowość i kreatywność. Postawienie danego budynku przynosi zarówno korzyść w postaci punktów dla danej energii, jak i wymaga odpowiedniej liczby punktów innej energii, aby zachować równowagę.

W rezultacie w grze można stworzyć dowolny typ społeczeństwa, a wszystko zależy od stawiania odpowiednich budynków. Dzięki temu, że wirtualny burmistrz sam buduje całe miasto, może je przyporządkować do wybranego stylu (np. futurystyczna metropolia).

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Gracze krytykowali grę głównie za uproszczenie i całkowitą zmianę sposobu rozgrywki, oraz to, że straciła całą swą dynamikę i realizm (nawet bardzo złe warunki życia w mieście nie prowadzą za sobą żadnych konsekwencji, jeśli wszystkie energie społeczne są w normie). Z recenzji w CD-Action można wyczytać, że gra jest "za prosta i wyraźnie nieprzemyślana - granie nie daje specjalnej satysfakcji", oraz, że jedyne co się udało to "oprawa graficzna i dźwiękowa". Gra otrzymała tam ocenę 6/10[2]. Średnia ocen w internecie wyniosła 63%[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapowiedź gry, 1Up.com
  2. Tymon Smektała. SimCity: Społeczności. „CD-Action”. 01/2008 (147). s. 56-58. ISSN 1426-2916. 
  3. SimCity Societies, Metacritic

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]