Simeon Djankow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Simeon Djankow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 lipca 1970
Sofia

Minister finansów Bułgarii
Okres

od 27 lipca 2009
do 13 marca 2013

Poprzednik

Płamen Oreszarski

Następca

Kalin Christow

Simeon Denczew Djankow, bułg. Симеон Денчев Дянков (ur. 13 lipca 1970 w Sofii) – bułgarski ekonomista, analityk, nauczyciel akademicki i polityk, pracownik Banku Światowego, w latach 2009–2013 wicepremier i minister finansów w rządzie Bojka Borisowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent językowej szkoły średniej w Łoweczu. Naukę kontynuował w Wyższym Instytucie Ekonomicznym im. Karla Marksa w Sofii. Doktoryzował się na University of Michigan w Stanach Zjednoczonych. Od 1995 zawodowo związany z Bankiem Światowym. Zajmował się kwestiami przekształceń strukturalnych w Gruzji, a po rewolucji róż został bliskim współpracownikiem Kachy Bendukidze, głównego autora reform gospodarczych w tym kraju. Ponadto zajmował się kwestią ładu korporacyjnego w Azji Wschodniej i regionalnymi stosunkami handlowymi w Afryce Północnej. Był też głównym autorem firmowanego przez Bank Światowy raportu dotyczącego rankingu krajów przyjaznych biznesowi (cykliczny projekt Doing Business Report), a także współtwórcą think tanku Ideas42, powołanego w 2008 na Uniwersytecie Harvarda. Autor licznych publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej m.in. w „Quarterly Journal of Economics”, „The Journal of Finance” i „Journal of Financial Economics”.

Od 2006 był współpracownikiem burmistrza Sofii Bojka Borisowa, został szefem ekspertów ekonomicznych partii GERB. Po jej zwycięstwie wyborach parlamentarnych w 2009 Bojko Borisow ogłosił jego nominację na urząd ministra finansów w swoim rządzie[1]. Jednocześnie został wicepremierem w tym gabinecie. Oba urzędy sprawował od lipca 2009 do marca 2013.

Po odejściu z rządu był m.in. rektorem prywatnej New Economic School w Rosji[2]. Powrócił również do Banku Światowego, został wykładowcą m.in. London School of Economics.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bulgaria PM-To-Be Picks Word Bank Analyst for Finance Minister. novinite.com, 6 lipca 2009. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
  2. New Economic School Appoints Guriev Replacement. themoscowtimes.com, 2 października 2013. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]