Simon Rattle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simon Rattle
Ilustracja
Sir Simon Rattle dyryguje orkiestrą
Berliner Philharmoniker.
Imię i nazwisko Simon Denis Rattle
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1955
Liverpool
Instrumenty perkusja
Zawód dyrygent
Aktywność od 1974
Wydawnictwo EMI Wielka Brytania
DGG Niemcy
Odznaczenia
Order Zasługi (Wspólnota Narodów) Knight Bachelor Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Simon Rattle (ur. 19 stycznia 1955[1]) – angielski dyrygent. Zdobył sławę z City of Birmingham Symphony Orchestra, a obecnie jest dyrygentem Filharmoników Berlińskich (BPO). Jego żoną jest śpiewaczka Magdalena Kožená (mezzosopran).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Liverpoolu, syn Pauline Lila Violet i Denis Guttridge Rattle, porucznik marynarki w Royal Naval Volunteer Reserves. Studiował w Liverpool College. Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, ale swoją pracę w orkiestrze zaczął jako perkusista.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Simona była Elise Ross, amerykańska śpiewaczka (sopranistka), z którą miał dwóch synów (jeden z nich, Sacha jest klarnecistą). Rozwiedli się w 1995 roku, po piętnastu latach małżeństwa. Drugi związek małżeński zawarł z Candace Allen, hollywoodzką scenarzystką. Ich małżeństwo rozpadło się na skutek znajomości z czeską sopranistką (Magdaleną Koženą), która jest aktualnie jego żoną. Kožená i Rattle mają dwóch synów: Jonasa i Milosa.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

26 września 2009 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2]. W 2013 został laureatem prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joseph Stevenson: Simon Rattle Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-05-29].
  2. Złota Gloria Artis dla Simona Rattle. mkidn.gov.pl, 2009-09-26. [dostęp 2012-11-22].