Simon Yates

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy brytyjski kolarz. Zobacz też: Simon Yates (alpinista).
Simon Yates
Simon Yates.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1992
Bury, Wielka Brytania
Dyscypliny kolarstwo torowe i szosowe
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
Złoto
Mińsk 2013 Wyścig punktowy

Simon Yates (ur. 7 sierpnia 1992 w Bury) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Orica-BikeExchange. Złoty medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym.

Kariera[edytuj]

Pierwsze międzynarodowe sukcesy w karierze Simon Yates osiągnął w 2010 roku, kiedy zdobył złoty medal w madisonie i srebro w drużynowym wyścigu na dochodzenie podczas torowych mistrzostw świata juniorów. Pierwszy medal wśród seniorów wywalczył na rozgrywanych trzy lata później torowych mistrzostwach świata w Mińsku, gdzie zwyciężył w wyścigu punktowym. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio Hiszpana Eloya Teruela oraz Rosjanina Kiriłła Swiesznikowa. Startuje także w wyścigach szosowych, ale bez większych sukcesów.

W czerwcu 2016 roku został ukarany przez UCI czteromiesięczną dyskwalifikacją (trwającą od 12 marca do 11 lipca 2016 roku) za nieświadome naruszenie przepisów antydopingowych – w próbkach pobranych od niego 12 marca, podczas ostatniego etapu wyścigu Paryż-Nicea, wykryto terbutalinę, której Yates używał w leczeniu astmy, a powodem dyskwalifikacji było niedopatrzenie ze strony lekarza drużyny Orica GreenEDGE, który nie dopełnił formalności wymaganych do uzyskania dla Yatesa wyłączenia dla celów terapeutycznych (ang. Therapeutic Use Exemption – TUE), dzięki któremu mógłby on, zgodnie z przepisami, stosować ten środek[1].

Kolarstwo uprawia również jego brat-bliźniak – Adam.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj]

2016

Przypisy

  1. Simon Yates handed four-month 'non-intentional' doping ban (ang.). cyclingnews.com, 2016-06-17. [dostęp 2016-06-21].

Bibliografia[edytuj]