Simon de Vlieger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flagowy okręt Brederode pod Hellevoetsluis, National Maritime Museum, Greenwich

Simon de Vlieger (ur. ok. 1601 prawdopodobnie w Rotterdamie, pochowany 13 marca 1653 w Weesp) – holenderski malarz barokowy, projektant gobelinów i witraży.

Artysta związany z Rotterdamem, Delft i Amsterdamem, znany głównie z obrazów o tematyce marynistycznej. Jego styl stopniowo ewoluował od prawie monochromatycznych i mocno udramatyzowanych kompozycji, do obrazów spokojnych, barwnych i przesyconych jasnym światłem. W dojrzałych pracach Vliegera pierwszoplanową rolę odgrywał nastrój, podkreślany przez malowniczość wybrzeży i sylwetek żaglowców oglądanych zawsze z perspektywy brzegu. Malarz zaznaczył swoją obecność w malarstwie holenderskim, wpływając na takich twórców jak Jacob van Ruisdael i Meindert Hobbema. Jego uczniami byli Willem van de Velde młodszy i Jan van de Cappelle[1].

Oprócz tradycyjnego malarstwa olejnego Vlieger uprawiał także rytownictwo, wykonywał akwaforty, projektował witraże, tkaniny, a nawet meble[2]. Jego prace są eksponowane w wielu muzeach i galeriach na całym świecie[3], jeden z obrazów: Łodzie żaglowe przy brzegu znajduje się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie[1]. Obraz Wzburzone morze z okrętami jest prezentowany w Muzeum Narodowym w Warszawie.[4]

Wybrane prace[edytuj]

  • Bitwa morska, Amsterdam,
  • Wzburzone morze, Berlin.

Bibliografia[edytuj]

  • Robert Genaille, [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 213-214.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]