Przejdź do zawartości

Simpsonowie (seria 3)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniższa lista przedstawia 24 odcinki trzeciego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, oryginalnie wyemitowanego w amerykańskiej telewizji FOX. Odcinki w Polsce zostały zaprezentowane przez TVP1, Fox Kids, Canal+ oraz TV Puls (do 3x17).

# Kraj Premiera Tytuł
36 - 3x01
7F24
Stany Zjednoczone 19 września 1991 Stark Raving Dad
Polska 23 kwietnia 2007 Całkiem obłąkany ojciec
Zdrowie psychiczne Homera zostaje podane w wątpliwość kiedy przybywa do pracy w różowej koszuli (nabrała koloru, kiedy Bart wrzucił swoją czerwoną czapkę do białego prania). Po tym, jak Bart wypełnia test Homera na równowagę psychiczną (zaznaczając wszędzie odpowiedź „tak”), Homer zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, gdzie spotyka zwalistego, łysego mężczyznę mówiącego głosem Michaela Jacksona. Tymczasem Lisa cierpi na depresję z powodu nadchodzących jej ósmych urodzin.
37 - 3x02
8F01
Stany Zjednoczone 26 września 1991 Mr. Lisa Goes to Washington
Polska 24 kwietnia 2007 Pan Lisa jedzie do Waszyngtonu
Homer wciągnął się w czytanie „Reader’s Digest” i dostrzega tam konkurs dla dzieci na najlepszy esej, na który zapisuje Lisę. Gdy wygrywa współzawodnictwo, ona i jej rodzina jadą do Waszyngtonu na finał. Na miejscu, Lisa gorzko się rozczarowuje polityką, gdy staje się świadkiem skandalu korupcyjnego z udziałem kongresmena ze Springfield.
 • Gag z tablicą: Opluwanie to nie jest wolność słowa
 • Gościnnie wystąpiła Lona Williams.
38 - 3x03
7F23
Stany Zjednoczone 3 października 1991 When Flanders Failed
Polska 25 kwietnia 2007 Kiedy Flandersowie zawiedli
Homer życzy sobie porażki Flandersa w rozkręceniu nowego biznesu, którym jest sklep z rzeczami dla leworęcznych. Okazuje się, że faktycznie plajtuje, a jego rodzina popada w kłopoty finansowe. Tymczasem Bart idzie do Akiry na lekcje karate, lecz szybko odkrywa, że to nie są tak interesujące, jak się spodziewał.
 • Gag z tablicą: Nikt nie lubi klapsów w opalone miejsca
39 - 3x04
8F03
Stany Zjednoczone 10 października 1991 Bart the Murderer
Polska 26 kwietnia 2007 Bart morderca
Po okropnym dniu w szkole, Bart natyka się przypadkiem na „Klub legalnego biznesu”, bar mafii, której głowa - Gruby Tony, zatrudnia go jako barmana. Kiedy Dyrektor Skinner zostaje zaginiony, Bart zostaje obwiniony o jego morderstwo i postawiony przed sądem.
 • Gagi z tablicą: Ładunki wybuchowe i szkoła nie idą w parze (w trakcie odcinka: Nie będę przekupywać dyrektora Skinnera)
40 - 3x05
8F04
Stany Zjednoczone 17 października 1991 Homer Defined
Polska 27 kwietnia 2007 Homer określony
Homer przypadkowo ratuje elektrownię jądrową (wybierając guzik dzięki wyliczance „ele, mele, trele, morele”) i zostaje mylnie okrzyknięty bohaterem, co go zawstydza. Tymczasem Luann zabrania Milhouse'owi przyjaźnić się z Bartem, gdyż uważa, że wywiera on zły wpływ na jej syna.
41 - 3x06
8F05
Stany Zjednoczone 24 października 1991 Like Father, Like Clown
Polska 30 kwietnia 2007 Jak ojciec z synem
Klaun Krusty gości na kolacji u Simpsonów i okazuje się, że jest pochodzenia żydowskiego, a jego ojciec, rabin Krustowsky, wyrzekł się go, gdyż rozpoczął karierę w komedii zamiast pójść w ślady ojca. Bart i Lisa próbują przekonać rabina, by przebaczył Krusty'emu.
 • Gag z tablicą: Będę kończył to, co zacząłem
 • Gościnnie wystąpił Jackie Mason.
42 - 3x07
8F02
Stany Zjednoczone 31 października 1991 Treehouse of Horror II
Polska 1 maja 2007 Straszny domek na drzewie II
Kiedy Homer, Bart i Lisa zjadają góry cukierków, w nocy śnią im się koszmary:

Małpia łapa (koszmar Lisy) - parodia noweli W. W. Jacobsa, gdzie Simpsonowie zwiedzają Maroko i znajdują małpią łapę, która spełnia życzenia - ze zgubnymi konsekwencjami.
Życie Barta (koszmar Barta) - parodia Strefy mroku, gdzie mieszkańcy Springfield muszą pozytywnie myśleć, inaczej ucierpią od mocy pokręconej wyobraźni Barta.
Gdybym tylko miał mózg (koszmar Homera) - parodia The Thing With Two Heads oraz Frankensteina, gdzie Pan Burns zabija Homera, by transplantować jego mózg do robota, który ma się stać ponad-efektywnym pracownikiem.

43 - 3x08
8F06
Stany Zjednoczone 7 listopada 1991 Lisa's Pony
Polska 2 maja 2007 Kucyk Lisy
Lisa potrzebuje nowy stroik do saksofonu zanim wystąpi na pokazie talentów i otrzymuje od Homera obietnicę, że jej kupi. Gdy jednak łamie przyrzeczenie, wynagradza to Lisie kupując to, co zawsze chciała mieć - kucyka o imieniu Księżniczka. Nowe zwierzę na utrzymaniu wymaga od Homera podjęcia drugiego etatu.
 • Gag z tablicą: „Dolce Barta” nie są legalnym środkiem płatniczym
 • Gościnnie wystąpił Frank Welker.
44 - 3x09
8F07
Stany Zjednoczone 14 listopada 1991 Saturdays of Thunder
Polska 3 maja 2007 Sobotni grzmot
Po przejściu przez ojcowski quiz na temat Barta, Homer uświadamia sobie, jak niewiele wie o swoim synu. By nadrobić zaległości i stać się lepszym ojcem, pomaga Bartowi zbudować pojazd na wyścig modeli. Tymczasem Patty i Selma układają sobie fryzury na podobieństwo Mary Tyler Moore.
 • Gag z tablicą: Nie będę udawał, że mam wściekliznę
45 - 3x10
8F08
Stany Zjednoczone 21 listopada 1991 Flaming Moe's
Polska 4 maja 2007 Płonący Moe
Kiedy Tawerna Moe Szyslaka wpada w kłopoty finansowe, Homer wyjawia Moe tajemny przepis na koktajl alkoholowy zwany „Płonący Homer” z dodatkiem syropu na kaszel i ognia. Kiedy przepis rozkręca biznes i powiększa stałą klientelę, Moe uzurpuje sobie jego autorstwo.
 • Gag z tablicą: Bieliznę nosi się pod ubraniem
 • Gościnnie wystąpił Aerosmith.
46 - 3x11
8F09
Stany Zjednoczone 5 grudnia 1991 Burns Verkaufen der Kraftwerk
Polska 7 maja 2007 Burns Verkaufen der Kraftwerk
Cena akcji elektrowni jądrowej skacze mocno do góry wśród plotek o jej przejęciu, czyniąc ze wszystkich jej pracowników bogaczami, poza Homerem, który sprzedał udziały za zaledwie 20 dolarów i boi się, że wkrótce utraci posadę. Pogłoski okazują się prawdziwe, kiedy dwoje niemieckich biznesmenów kupuje elektrownię do pana Burnsa za 100 mln $ i zwalnia Homera za niekompetencję.
 • Gag z tablicą: Świąteczna szopka nie jest do kitu
47 - 3x12
8F10
Stany Zjednoczone 26 grudnia 1991 I Married Marge
Polska 8 maja 2007 Poślubiłem Marge
Kiedy Marge się martwi, że po raz kolejny może być w ciąży, a test ciążowy nie daje rozstrzygającego rezultatu, musi się wybrać na wizytę do doktora Hibberta. Homer z niepokojem czekający na jej powrót opowiada dzieciom o tym, jak on i Marge się pobrali oraz udowadniał siostrom Marge, że jest zdolny utrzymać rodzinę z dzieckiem w drodze.
 • Gag z tablicą: Nie będę gnębił słabych psychicznie
48 - 3x13
8F11
Stany Zjednoczone 9 stycznia 1992 Radio Bart
Polska 9 maja 2007 Radio Bart
Przyjęcie urodzinowe Barta staje się katastrofą, gdyż wszystkie prezenty są nieudane, poza automatem do napisów od Patty i Selmy oraz radia z zintegrowanym mikrofonem od Homera. Bart używa radia do robienia kawałów mieszkańcom miasta, m.in. wmawia im, że na dnie studni utknął mały chłopiec.
 • Gag z tablicą: Nie będę rzeźbił bożków
 • Gościnnie wystąpił Sting.
49 - 3x14
8F12
Stany Zjednoczone 23 stycznia 1992 Lisa the Greek
Polska 10 maja 2007 Przepowiednie Lisy
Homer zawiązuje ścisłą więź z Lisą gdy poznaje się na jej unikalnej i przydatnej zdolności do typowania zwycięzców meczów futbolowych. Kiedy Lisa odkrywa, że ojciec ją tylko wykorzystuje dla hazardu, odmawia współpracy, dopóki Homer nie zacznie jej w pełni rozumieć. Tymczasem Marge zabiera Barta do sklepu i kupuje mu zabawne ubrania, przez co staje się obiektem drwin łobuzów w szkole.
50 - 3x15
8F14
Stany Zjednoczone 6 lutego 1992 Homer Alone
Polska 11 maja 2007 Homer sam w domu
Zależność rodziny od Marge wywołuje u niej załamanie nerwowe podczas jej porannych obowiązków domowych i decyduje się wyjechać do wypoczynkowego spa aby się wyciszyć. Homer z pomocą Barneya, żłopiącego piwo moczymordy musi się tymczasowo zaopiekować Maggie, gdy Bart i Lisa spędzają czas u ciotek Patty i Selmy.
 • Gag z tablicą: Nie będę bił kolegów
51 - 3x16
8F16
Stany Zjednoczone 13 lutego 1992 Bart the Lover
Polska 14 maja 2007 Bart Casanova
Szaleństwo na jojo ogarnia Szkołę Podstawową w Springfield, a jojo Barta przypadkowo rozbija akwarium, zabijając klasowe złote rybki. Kiedy z polecenia pani Krabappel Bart musi spędzić miesiąc w kozie, pisze on fałszywy list miłosny do niej pod przykrywką mężczyzny, który miał odpowiedzieć na jej ogłoszenie w gazecie. Tymczasem Homer stara się ograniczyć przeklinanie po tym, jak Flanders narzekał, że Todd uczy się od niego brzydkiego słownictwa.
52 - 3x17
8F13
Stany Zjednoczone 20 lutego 1992 Homer at the Bat
Polska 15 maja 2007 Homer i magiczny kij
Reprezentacja softballowa elektrowni jądrowej w Springfield odnosi duże sukcesy z gwiazdą zespołu Homerem, używającego swojego „Magicznego Kija”. Kiedy pan Burns zakłada się z właścicielem elektrowni jądrowej w Shelbyville, Aristotlem Amadopoulisem, zatrudnia dziewięciu profesjonalnych graczy baseballowych, by wzmocnić drużynę.
53 - 3x18
8F15
Stany Zjednoczone 27 lutego 1992 Separate Vocations
Polska 16 maja 2007 [1]
Po szkolnych testach określających kwalifikacje do przyszłego zawodu, Lisa odkrywa, że najlepiej nadaje się na gospodynię domową, zaś przeznaczeniem Barta jest praca w policji. Podczas gdy Lisa zaczyna sprawiać kłopoty, Bart poprawia swoje oceny i zachowanie oraz zostaje obrany przez dyrektora Skinnera na nowego porządkowego.
 • Gagi z tablicą: Nie będę rzygał, chyba że będę chory (w trakcie odcinka: Nie będę wytykał głupoty nauczycielom)
 • Gościnnie wystąpił Steve Allen.
54 - 3x19
8F17
Stany Zjednoczone 12 marca 1992 Dog of Death
Polska 17 maja 2007 [1]
Pomocnik Świętego Mikołaja choruje i rodzina musi ciąć budżet domowy (np. Marge nie kupuje co tydzień losów na loterię, Bartowi Marge zastępuje fryzjera, Lisa musi zapomnieć o kupnie kolejnych części kieszonkowej encyklopedii, a Maggie będzie dłużej nosić te same ubranka), by móc zaoszczędzić na jego operację. Tymczasem Springfield ogarnia gorączka loteryjna, którą wygrywa prezenter telewizyjny Kent Brockman.
 • Gag z tablicą: Nie widziałem w pokoju nauczycielskim niczego niezwykłego
55 - 3x20
8F19
Stany Zjednoczone 26 marca 1992 Colonel Homer
Polska 18 maja 2007 [1]
Kiedy zachowanie Homera w kinie zawstydza Marge, wybucha wielka kłótnia małżeńska i Homer wyjeżdża poza miasto na prowincję do baru, gdzie poznaje uroczą barmankę z talentem śpiewaczki, Lurleen Lumpkin. Homer czyni wszystko, aby Lurleen uczynić sławną, że aż Marge Simpson zaczyna wierzyć, że Homer kocha piosenkarkę country bardziej niż ją. Tymczasem Lurleen faktycznie pożąda Homera.
 • Gag z tablicą: Nie będę prowadził własnych ćwiczeń przeciwpożarowych
 • Gościnnie wystąpiła Beverly D’Angelo.
56 - 3x21
8F20
Stany Zjednoczone 9 kwietnia 1992 Black Widower
Polska 21 maja 2007 [1]
Selma wyjawia, że zamierza wyjść za mąż za mężczyznę piszącego do niej z więzienia, który opuszcza zakład karny tego samego dnia. Kiedy poznajemy, że tą osobą jest Pomocnik Bob, dwójka małżonków przeżywa wspólne romantyczne chwile, dopóki Pomocnik Bob nie zaczyna wprowadzać w życie swego złowrogiego planu wobec Selmy: zabicia jej.
 • Gag z tablicą: Śmieszne odgłosy nie są śmieszne
57 - 3x22
8F21
Stany Zjednoczone 23 kwietnia 1992 The Otto Show
Polska 22 maja 2007 [1]
Otto rozbija szkolny autobus i wychodzi na jaw, że nigdy nie zdobył prawa jazdy, za co władze szkoły zostały zmuszone do jego zwolnienia. Otto po tym, jak został eksmitowany, wprowadza się do Simpsonów i usiłuje nauczyć Barta gry na gitarze, napotykając na trudności.
58 - 3x23
8F22
Stany Zjednoczone 7 maja 1992 Bart's Friend Falls in Love
Polska 23 maja 2007 [1]
Milhouse van Houten zakochuje się w nowej uczennicy, Samancie Stankey, zostawiając przyjaźń z Bartem w niebezpieczeństwie. Tymczasem Homer zamawia kasetę audio z treścią mającą docierać do podświadomości, aby pomóc mu zgubić wagę, ale przez przypadek zostaje mu przysłana taśma, która pomaga rozwijać słownictwo.
 • Gag z tablicą: Nie będę ciągnął za staniki
 • Gościnnie wystąpiła Kimmy Robertson.
59 - 3x24
8F23
Stany Zjednoczone 27 sierpnia 1992 Brother, Can You Spare Two Dimes?
Polska 18 października 2007 [1]
Kiedy promieniowanie elektrowni atomowej wywołuje u Homera bezpłodność, otrzymuje rekompensatę w wysokości 2000 dolarów pod przykrywką przyznania nagrody za bycie wyśmienitym pracownikiem zakładu energetycznego. Tymczasem przyrodni brat Homera Herb, żyjący teraz na ulicy, powraca z planem odzyskania dobrego imienia, pieniędzy i dostatniego życia.

W wersji TVP1 napój stworzony przez Homera nazywa się Ognisty Moe, natomiast w wersji TV Puls nazywa się Płonący Moe.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c d e f g Brak polskiego tytułu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
 • Sezon 3. thesimpsons.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-10-15)]. (ang.) na The Simpsons.com
 • Sezon 3. thesimpsons.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-30)]. na The Simpsons Portal