Sins of a Solar Empire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sins of a Solar Empire
Producent

Ironclad Games

Wydawca

Stardock Systems Inc.

Wersja

1,18

Data wydania

PL: 10 lipca 2008

Gatunek

4X, RTS

Tryby gry

Gra jednoosobowa, Gra wieloosobowa

Język

polskie napisy

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows

Nośniki

1 DVD

Wymagania

Core 2 Duo 2.2 GHz, 2 GB RAM, 256 MB GPU

Kontrolery

klawiatura, mysz

Strona internetowa

Sins of a Solar Empiregra strategiczna w gatunku 4X stworzona przez firmę Ironclad Games. W grze mamy 3 dostępne frakcje: Koalicje kupiecką, wygnańców - Adwent, oraz kosmicznych nomadów Vasari.

Mechanika Gry[edytuj | edytuj kod]

Gra nie jest klasycznym RTS-em i posiada wiele innowacji np. planety, tory fazowe.

Planety i Studnie Grawitacyjne[edytuj | edytuj kod]

Jest to podstawowa innowacja gry. Na mapie są rozmieszczone planety, gwiazdy i anomalie. Gracze zaczynają posiadając jedną planetę. Reszta jest neutralna, jest również baza piratów. Wokół każdej planety, gwiazdy czy anomalii jest studnia grawitacyjna, w której to przebywają budynki i statki. Planety się rozwija pod kątem: zwiększenia liczby mieszkańców, budowania schronów, zwiększenia liczby slotów taktycznych i logistycznych, eksploracji planety oraz uczynienia planety stolicą. Każda z tych czynności ma pewien limit. Planety można zdobywać. W przypadku neutralnych wystarczy ją skolonizować, a później zniszczyć statki, które mogłyby zniszczyć kolonie. Jeśli chodzi o te należące do innych graczy i do piratów, to najpierw trzeba zniszczyć na nich kolonie, a potem dopiero skolonizować.

Tory Fazowe[edytuj | edytuj kod]

Planety, gwiazdy i anomalie są połączone torami fazowymi po których mogą lecieć statki. Nie każda z planet jest ze sobą połączona, więc można ograniczyć defensywę do jednej planety.

Statki[edytuj | edytuj kod]

W grze występują trzy rodzaje statków: fregata, krążownik i okręt liniowy. Fregaty pełnią rolę bojową i kolonizacyjną. Są podstawowymi statkami. Krążowniki pełnią rolę wsparcia, rzadziej bojową. Okręty liniowe są największymi statkami i pełnią wszystkie te role, zdobywają również doświadczenie, dzięki któremu mogą kupować ulepszenia.

Budynki[edytuj | edytuj kod]

W grze są dwa rodzaje budynków: taktyczne i logistyczne. Taktyczne pełnią role obronne i wsparcia floty. Logistyczne natomiast spełniają rolę gospodarczą, budują statki i opracowują technologię.

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

W grze występują trzy rodzaje zasobów: kredyty, metal i kryształ. Kredyty bierze się z opodatkowania ludności na planetach, ze stacji handlowych oraz handlu. Uzyskiwanie kredytów ze stacji handlowych polega na tym, że budując ją na orbicie planety i na innej planecie połączonej bezpośrednio torem fazowym tworzy się szlak handlowy, a im jest dłuższy, tym dostarcza więcej pieniędzy. Można też zawierać umowy z innymi graczami, dzięki czemu szlak może być bardzo długi. Metal i kryształ bierze się z kopalni oraz z handlu. Wokół większości planet i czasem wokół anomalii krążą asteroidy z surowcami. Na tych asteroidach buduje się kopalnie, które dostarczają surowców. Można ten zysk zwiększyć, budując oczyszczalnie.