Sisu Auto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oy Sisu Auto Ab
Państwo  Finlandia
Siedziba Tammisaarentie 45
Pl 68, 10301 Karis
Data założenia 1931
Forma prawna Sp.z.o.o.
Dyrektor Timo Korhonen
Zatrudnienie 66
brak współrzędnych
Strona internetowa

Sisu Autofiński producent pojazdów ciężarowych, wojskowych i specjalistycznych, mający siedzibę w mieście Karis w Finlandii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1931 roku[1]. Historia firmy Sisu w armii zaczęła się pod koniec lat 30. Prototyp pierwszego opancerzonego pojazdu powstał w 1938 roku. W 1943 r., w celu produkcji środków transportu dla wojska, została utworzona specjalna spółka Yhteissisu Oy. Wina Yhteissisu Oy pierwszy prototyp pokazała dopiero w 1945 roku, z kolei seryjna produkcja ruszyła w roku 1946. Wraz z zakończeniem II wojny światowej, fińskie siły zbrojne w 1948 anulowały zamówienie. W następnych czterech dziesięcioleciach przedstawiciele sił zbrojnych Finlandii odbierali w fabryce m.in. ciężarówki serii A-45, SA-150 i SA-240 (6×6) oraz transportery gąsienicowe i kołowe, bojowe wozy piechoty w wielu odmianach. W 1998 roku na targach Transport w Helsinkach zadebiutowało 3-osiowe podwozie wysokiej mobilności HMTV 6×6. Pojazd ten miał długą kabinę, wyłącznie pojedyncze ogumienie i ładowność w terenie dochodzącą do 12–15 t. Dwa lata później na tych samych targach firma pokazała większy militarny samochód wysokiej mobilności i dużej ładowności – powiązane konstrukcyjnie z 6x6 4-osiowe podwozie HMTV o ładowności w terenie do 16–18/20 t. W 2002 roku z kolei przeszedł do historii pod znakiem największego eksportowego kontraktu w dotychczasowej historii Sisu Auto. Armia francuska zamówiła aż 110 ciężkich ciągników siodłowo-balastowych E12 6x4. W 2004 na największej na świecie wystawie uzbrojenia w Paryżu pokazano przedstawiciela całkowicie nowej serii, kryjącej się pod oznaczeniem ETP. W 2005 roku na wystawie IDEX w Abu Zabi pojawił się nowy wariant - 8×8[1].

Od kilku lat firma Sisu, oprócz produkcji własnych pojazdów, jest także przedstawicielem Renault Trucks w Finlandii. Firma Sisu zajmuje się także sprzedażą wszystkich pojazdów użytkowych Renault[2]. W samochodach sprzedawanych pod marką Sisu wykorzystywane są kabiny pochodzące z Renault Premium. Oprócz innej stylistyki przedniej atrapy i logo Sisu kabina nie różni się od tych stosowanych w produktach Renault Trucks. W ofercie ciężarówek marki Sisu znajdują się cztery typy pojazdów oznaczonych symbolami: E 11, E 12, E 18 i HMTU. Trzy pierwsze przeznaczone są dla kupców cywilnych, natomiast model HMTU jest produkowany na potrzeby armii fińskiej, która jest jednym z największych klientów tej marki. W samochodach Sisu montowane są zarówno silniki Renault, jak i jednostki napędowe firmy Cummins i Caterpillar[2]. Do wyboru są silniki o mocach od 345 do 630 KM. W zależności od wersji i wymagań klienta mogą być instalowane skrzynie biegów firm: Eaton, ZF lub Allison. Osie napędowe są natomiast w całości konstrukcją fińską.

Poza Finlandią pojazdy marki Sisu znane są m.in. w Estonii, Litwie, Łotwie, Rosji i Szwecji. Sisu założyła także w Estonii osobną spółkę, specjalizującą się w zakładaniu sieci sprzedaży i serwisu. Ciężarówki Sisu używane są także na Bliskim Wschodzie przez oddziały armii fińskiej działające w misjach pokojowych ONZ. W Polsce samochody Sisu są spotykane sporadycznie i pochodzą z prywatnego importu[2].

Modele[2]

Model Układ napędowy
E 11 4×2, 6×2, 6×4, 8×2, 8×4
E 12 4×2, 6×2, 6×4, 8×2, 8×4
E 18 6×4, 8×4
HMTU 6×6, 8×8

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hans Peter Wicke: Fiński najemnik (pol.).
  2. a b c d Marek Rutka: Próbowali z Kamazem, wybrali Renault (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]