Sitiveni Rabuka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sitiveni Rabuka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 września 1948
Cakaudrove

Premier Fidżi
Okres

od 1992
do 1999

Poprzednik

Kamisese Mara

Następca

Mahendra Chaundhry

Sitiveni Rabuka (ur. 13 września 1948) – fidżyjski polityk, wojskowy, premier w latach 1992-1999.

Jako pułkownik armii Fidżi kierował bezkrwawymi zamachami stanu w 1987; w maju odsunął od władzy premiera Timociego Bavadrę, przywracając wiodącą rolę polityczną rdzennym mieszkańcom kraju, w październiku doprowadził do proklamowania republiki i pełnego uniezależnienia się od Wielkiej Brytanii. W okresie od października do grudnia 1987 stał na czele państwa jako szef tymczasowego rządu wojskowego, w grudniu przekazał władzę pierwszemu prezydentowi republiki, Ratu Sir Penaia Ganilau.

Jako lider Partii Politycznej Fidżi wygrał wybory parlamentarne w 1992 i stanął na czele rządu, zastępując dotychczasowego premiera, Kamisese Marę. Nawiązał rozmowy z liderami ludności pochodzenia hinduskiego, doprowadził do zmian w konstytucji; w wyborach parlamentarnych w 1999 poniósł porażkę i w maju t.r. urząd premiera objął po raz pierwszy przedstawiciel ludności hinduskiej, Mahendra Chaundhry.

W 1999 Rabuka objął wpływowe stanowisko szefa Wielkiej Rady Wodzów (organ ten m.in. wybiera prezydenta i mianuje 14 z 32 senatorów); ustąpił w 2001 pod naciskiem opinii publicznej – został oskarżony przez byłego prezydenta Kamisese Marę o faktyczne kierowanie przewrotem George Speighta w 2000. W rezultacie tego przewrotu swoje stanowiska utracili zarówno prezydent Mara, jak i premier Chaundhry.