Skórnik słoniniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skórnik słoniniec
Dermestes lardarius[1]
Linnaeus, 1758
Skórnik słoniniec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Typ stawonogi
Podtyp sześcionogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina skórnikowate
Rodzaj Dermestes
Gatunek skórnik słoniniec

Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius) – kosmopolityczny gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych (Dermestidae). Pochodzi ze środkowej Europy, ale rozprzestrzenił się po całym świecie. W Polsce jest gatunkiem pospolitym[2].

Długość ciała tego chrząszcza dochodzi do 10 mm. Ciało owalne, spłaszczone, o pokrywach najczęściej pokrytych włoskami lub łuseczkami, tworzące na przedniej części pokryw szeroką, jaśniejszą przepaskę z wyraźnymi i ciemniejszymi plamami po każdej ze stron.

Larwa

Skórnik słoniniec występuje najczęściej w gospodarstwach domowych wśród przesuszonych resztek żywnościowych, gdzie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. skóry, kości, suszone mięso, mączka rybna. Żeruje na martwych ssakach i ptakach. Występuje wśród składowisk z nasionami, szczególnie nasion oleistych, pośród wysuszonych kwiatów.

Larwa mocno owłosiona, brązowa z czarnym odcieniem. Potrafi przystosować się do życia w warunkach bez dostępu do wody. W tym przypadku korzysta z rozkładu tłuszczów zawartych w zdobytym pożywieniu.

Chrząszcz ten jest zaliczany do szkodników. Potrafi zagnieździć się w szafie na ubrania, wśród futer, wyrządzając znaczne szkody.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dermestes lardarius, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]