Skąpokolec malajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skąpokolec malajski
Trichys fasciculata[1]
Shaw, 1801
Skąpokolec malajski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina jeżozwierze
Rodzaj Trichys
Günther, 1877
Gatunek skąpokolec malajski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Skąpokolec malajski (Trichys fasciculata) – gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzy, jedyny przedstawiciel swojego rodzaju. Występuje w południowo-wschodniej Azji od Sumatry po Borneo i Półwysep Malajski. Najchętniej żyje w lasach, ale można go spotkać także na górskich łąkach i na terenach zakrzewionych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 28–48 cm, waga 1,5–2,3 kg, co czyni skąpokolca najmniejszym przedstawicielem jeżozwierzy. Sierść na grzbiecie jest brązowa lub czarna, na brzuchu biała. Poza głową i brzuchem całe ciało pokryte jest krótkimi, 5-centymetrowymi ciemnobrązowymi kolcami o białych końcówkach, wystającymi spomiędzy sierści. Długi, mierzący do 23 cm ogon może odpaść w razie niebezpieczeństwa, odwracając uwagę drapieżnika. Zwierzęta nie mają jednak zdolności regeneracji ogona, więc po odrzuceniu są go już pozbawione do końca życia. Skąpokolce wydzielają charakterystyczny zapach podobny do zapachu gnijącego drewna.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Nocny tryb życia. Dzień spędzają w jaskiniach, szczelinach, pod drzewami lub w innych podobnych kryjówkach. Żywią się głównie roślinami – owocami, ziarnami, pędami bambusa, częściami, drzew, ale czasami zjadają także bezkręgowce. Większość czasu spędzają na ziemi, ale w poszukiwaniu pożywienia potrafią wspinać się na drzewa.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Okres godowy trwa od września do listopada. Samica wybiera partnera na podstawie wielkości ciała, gęstości kolców, oraz prawdopodobnie zapachu. Samica gotowa do rozrodu wydaje odgłosy zwabiające do niej samce. Samce następnie walczą przed samicą, która może zdecydować się na wybór zwycięzcy walk. Samiec ten musi następnie bronić partnerki przez trzy dni, nim dojdzie do zapłodnienia.

Samica po trwającej 7 miesięcy ciąży rodzi jedno lub dwa młode, które karmi następnie mlekiem przez około 7 tygodni. Zwierzęta zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. roku. Mogą żyć do 11 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trichys fasciculata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Trichys fasciculata. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Reister: Trichys fasciculata (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 26 lipca 2010].