Składka ubezpieczeniowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Składka ubezpieczeniowa – cena usługi ubezpieczeniowej; kwota pieniędzy, jaką ubezpieczający płaci ubezpieczycielowi w zamian za udzieloną przez nią ochronę ubezpieczeniową[1]. Jej wysokość i sposób opłacania stanowią element umowy ubezpieczenia. Wysokość składki uzależniona jest od rodzaju ubezpieczenia, wartości sumy ubezpieczenia, długości jego trwania, a także wieku i stanu zdrowia w momencie zawierania umowy.

Składka powinna być ustalana według kryteriów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Składkę można wpłacić w całości jednorazowo w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia (charakterystyczne dla ubezpieczeń krótkookresowych, tj. w większości ubezpieczeń majątkowych) lub rozłożyć ją na raty w cyklu rocznym, kwartalnym lub miesięcznym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. składka ubezpieczeniowa (przypis). [w:] Encyklopedia ubezpieczeń [on-line]. Rzecznik Finansowy. [dostęp 2014-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-20)].
  2. Iwona Jaroszewska-Ignatowska: Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach na życie?, [w:] Moje prawo: praktyczny poradnik. Bielsko-Biała: Park, 2000, s. 23. ISBN 83-7266-029-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]