Składy Najlepszych Zawodników PLK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Składy Najlepszych Zawodników PLK – umowne składy najlepszych zawodników Polskiej Ligi Koszykówki wybierane co sezon poprzez głosowanie trenerów zespołów PLK. Za oficjalny wybór są obecnie odpowiedzialni trenerzy ligowi, w przeszłości zapraszano do niego także dziennikarzy, a niekiedy to oni wyłącznie dokonywali wyboru. Obecnie dziennikarze wybierają swoje własne składy najlepszych zawodników ligi, niezależnie od trenerów.

Od sezonu 1978/1979 składy najlepszych zawodników polskiej ligi zaczął wybierać Przegląd Sportowy. W latach 2000–2003 dziennikarze Przeglądu wybierali dwa składy najlepszych zawodników ligi, jeden złożony z Polaków, a drugi z obcokrajowców.

Kilkukrotnie w historii najlepszy gracz sezonu regularnego nie został zaliczony do składu najlepszych zawodników ligi. Miało to miejsce w 1980, 1983, 1995 oraz 2006 roku, kiedy to MVP sezonu został Goran Jagodnik, który nie został wybrany w głosowaniu do I składu najlepszych zawodników, a na jego pozycji wybrano Michała Ignerskiego[1].

pogrubienie – oznacza zawodnika, który uzyskał tytuł MVP sezonu regularnego
(x) – liczba w nawiasie oznacza kolejne wybory do I składu tego samego zawodnika

Sezon Pierwsza drużyna
Zawodnik Nar. Zespół
1978/1979 Eugeniusz Kijewski Polska Lech Poznań
Dariusz Zelig Polska Śląsk Wrocław
Mieczysław Młynarski Polska Górnik Wałbrzych
Edward Jurkiewicz Polska Wybrzeże Gdańsk
Zdzisław Myrda Polska Resovia Rzeszów
1979/1980 Eugeniusz Kijewski (2) Polska Lech Poznań
Dariusz Zelig (2) Polska Śląsk Wrocław
Mieczysław Młynarski (2) Polska Górnik Wałbrzych
Wojciech Rosiński Polska Wybrzeże Gdańsk
Zdzisław Myrda (2) Polska Resovia Rzeszów
1980/1981 Ryszard Prostak Polska Śląsk Wrocław
Dariusz Zelig (3) Polska Śląsk Wrocław
Mieczysław Młynarski (3) Polska Górnik Wałbrzych
Wojciech Zdrodowski Polska Śląsk Wrocław
Jerzy Binkowski Polska Gwardia Wrocław
1981/1982 Eugeniusz Kijewski (3) Polska Lech Poznań
Dariusz Zelig (4) Polska Śląsk Wrocław
Mieczysław Młynarski (4) Polska Górnik Wałbrzych
Krzysztof Fikiel Polska Wisła Kraków
Zbigniew Bogucki Polska Lech Poznań
1982/1983 Eugeniusz Kijewski (4) Polska Lech Poznań
Stanisław Kiełbik Polska Górnik Wałbrzych
Mieczysław Młynarski (5) Polska Górnik Wałbrzych
Jarosław Jechorek Polska Lech Poznań
Jerzy Binkowski (2) Polska Gwardia Wrocław
1983/1984 Eugeniusz Kijewski (5) Polska Lech Poznań
Stanisław Kiełbik (2) Polska Górnik Wałbrzych
Mieczysław Młynarski (6) Polska Górnik Wałbrzych
Krzysztof Fikiel (2) Polska Wisła Kraków
Jerzy Binkowski (3) Polska Gwardia Wrocław
1984/1985 Dariusz Zelig (5) Polska Śląsk Wrocław
Dariusz Szczubiał Polska Zagłębie Sosnowiec
Justyn Węglorz Polska Zagłębie Sosnowiec
Krzysztof Fikiel (3) Polska Wisła Kraków
Jerzy Binkowski (4) Polska Gwardia Wrocław
1985/1986 Dariusz Zelig (6) Polska Śląsk Wrocław
Dariusz Szczubiał (2) Polska Zagłębie Sosnowiec
Eugeniusz Kijewski (6) Polska Lech Poznań
Krzysztof Fikiel (4) Polska Wisła Kraków
Jerzy Binkowski (5) Polska Gwardia Wrocław
1986/1987 Dariusz Zelig (7) Polska Śląsk Wrocław
Ryszard Prostak (2) Polska Śląsk Wrocław
Eugeniusz Kijewski (7) Polska Lech Poznań
Krzysztof Fikiel (5) Polska Wisła Kraków
Jerzy Binkowski (6) Polska Gwardia Wrocław
1987/1988 Stanisław Kiełbik (3) Polska Górnik Wałbrzych
Marek Sobczyński Polska Wisła Kraków
Eugeniusz Kijewski (8) Polska Lech Poznań
Tadeusz Reschke Polska Górnik Wałbrzych
Jerzy Binkowski (7) Polska Gwardia Wrocław
1988/1989 Jarosław Jechorek (2) Polska Lech Poznań
Jerzy Żywarski Polska Górnik Wałbrzych
Eugeniusz Kijewski (9) Polska Lech Poznań
Henryk Wardach Polska Zagłębie Sosnowiec
Leszek Doliński Polska AZS Koszalin
1989/1990 Jarosław Jechorek (3) Polska Lech Poznań
Adam Wójcik Polska Gwardia Wrocław
Eugeniusz Kijewski (10) Polska Lech Poznań
Tomasz Torgowski Polska Lech Poznań
Leszek Doliński (2) Polska AZS Koszalin
1990/1991 Dariusz Zelig (8) Polska Śląsk Wrocław
Adam Wójcik (2) Polska ASPRO Wrocław
Jarosław Zyskowski Polska ASPRO Wrocław
Maciej Zieliński Polska Śląsk Wrocław
Jacek Łączyński Polska Legia Warszawa
1991/1992 Dariusz Zelig (9) Polska Śląsk Wrocław
Adam Wójcik (3) Polska ASPRO Wrocław
Mariusz Bacik Polska Stal Bobrek Bytom
Maciej Zieliński (2) Polska Śląsk Wrocław
Keith Williams Stany Zjednoczone Śląsk Wrocław
1992/1993 Roman Olszewski Polska Nobiles Włocławek
Adam Wójcik (4) Polska ASPRO Wrocław
Mariusz Bacik (2) Polska Stal Bobrek Bytom
Igor Griszczuk Białoruś Nobiles Włocławek
Keith Williams (2) Stany Zjednoczone Śląsk Wrocław
1993/1994 Roman Olszewski (2) Polska Nobiles Włocławek
Wojciech Królik Polska Polonia Warszawa
Dominik Tomczyk Polska ASPRO Wrocław
Jerzy Binkowski (8) Polska Nobiles Włocławek
Keith Williams (3) Stany Zjednoczone Śląsk Wrocław
1994/1995 Nathan Buntin Stany Zjednoczone Polonia Przemyśl
Adam Wójcik (5) Polska Mazowszanka Pruszków
Mariusz Bacik (3) Polska Stal Bobrek Bytom
Igor Griszczuk (2) Białoruś Nobiles Włocławek
Keith Williams (4) Stany Zjednoczone Mazowszanka Pruszków
1995/1996 Joe Daughrity Stany Zjednoczone Browary Tyskie Bobry Bytom
Maciej Zieliński (3) Polska Śląsk Wrocław
Mariusz Bacik (4) Polska Browary Tyskie Bobry Bytom
Igor Griszczuk (3) Białoruś Nobiles Azoty Włocławek
Dominik Tomczyk (2) Polska Śląsk Wrocław
1996/1997 Joseph McNaull Stany Zjednoczone Komfort Forbo Stargard Szczeciński
Maciej Zieliński (4) Polska Śląsk Wrocław
Andrzej Pluta Polska Browary Tyskie Bobry Bytom
Tomasz Jankowski Polska Nobiles Azoty Włocławek
Dominik Tomczyk (3) Polska Śląsk Wrocław
1997/1998 Adam Wójcik (6) Polska Śląsk Wrocław
Maciej Zieliński (5) Polska Śląsk Wrocław
Raimonds Miglinieks Łotwa Śląsk Wrocław
Piotr Szybilski Polska Pekaes Pruszków
Dominik Tomczyk (4) Polska Pekaes Pruszków
1998/1999 Adam Wójcik (7) Polska Zepter Śląsk Wrocław
Maciej Zieliński (6) Polska Zepter Śląsk Wrocław
Raimonds Miglinieks (2) Łotwa Zepter Śląsk Wrocław
Joseph McNaull (2) Stany Zjednoczone Zepter Śląsk Wrocław
Igor Griszczuk (4) Białoruś Nobiles Anwil Włocławek
Sezon I skład Polaków I skład obcokrajowców
Zawodnik Zespół Zawodnik Nar. Zespół
1999/2000 Adam Wójcik (8) Zepter Śląsk Wrocław Raimonds Miglinieks (3) Łotwa WTK Anwil Włocławek
Maciej Zieliński (7) Zepter Śląsk Wrocław Charles O’Bannon Stany Zjednoczone Zepter Śląsk Wrocław
Andrzej Pluta (2) Enpol Pogoń Ruda Śląska Joseph McNaull (3) Stany Zjednoczone Zepter Śląsk Wrocław
Radosław Hyży Azoty Unia Tarnów Jerry Hester Stany Zjednoczone Stal Wega Ostrów Wlkp.
Tomasz Jankowski (2) WTK Anwil Włocławek Dainius Adomaitis Litwa WTK Anwil Włocławek
2000/2001 Adam Wójcik (9) Zepter Idea Śląsk Wrocław Raimonds Miglinieks (4) Łotwa Zepter Idea Śląsk Wrocław
Maciej Zieliński (8) Zepter Idea Śląsk Wrocław Josip Vranković Chorwacja Prokom Trefl Sopot
Andrzej Pluta (3) Brok M&S Okna Słupsk Michael Ansley Stany Zjednoczone Prokom Trefl Sopot
Roman Prawica Anwil Włocławek Harold Jamison Stany Zjednoczone Zepter Idea Śląsk Wrocław
Rafał Bigus Prokom Trefl Sopot Ivano Newbill Stany Zjednoczone Pogoń Ruda Śląska
2001/2002 Paweł Szcześniak Pogoń Ruda Śląska Josip Vranković (2) Chorwacja Prokom Trefl Sopot
Andrzej Pluta (4) MKS Blachy Pruszyński Pruszków Michael Hawkins Stany Zjednoczone Idea Śląsk Wrocław
Dominik Tomczyk (5) Idea Śląsk Wrocław Michael Wright Stany Zjednoczone Idea Śląsk Wrocław
Maciej Zieliński (9) Idea Śląsk Wrocław Ed O’Bannon Stany Zjednoczone Anwil Włocławek
Joseph McNaull (4) Prokom Trefl Sopot Dainius Adomaitis (2) Litwa Idea Śląsk Wrocław
2002/2003 Paweł Szcześniak (2) Gipsar Stal Ostrów Wlkp. Jeff Nordgaard Stany Zjednoczone Anwil Włocławek
Andrzej Pluta (5) Anwil Włocławek Eric Elliott Stany Zjednoczone Gipsar Stal Ostrów Wlkp.
Dominik Tomczyk (6) Idea Śląsk Wrocław Shawn Respert Stany Zjednoczone Komfort Stargard Szczeciński
Maciej Zieliński (10) Idea Śląsk Wrocław Goran Jagodnik Słowenia Prokom Trefl Sopot
Joseph McNaull (5) Prokom Trefl Sopot Kris Lang Stany Zjednoczone Anwil Włocławek
Sezon Pierwsza drużyna
Zawodnik Nar. Zespół
2003/2004[2] Adam Wójcik (10) Polska Idea Śląsk Wrocław
Goran Jagodnik (2) Słowenia Prokom Trefl Sopot
Tomas Masiulis Litwa Prokom Trefl Sopot
Lynn Greer Stany Zjednoczone Idea Śląsk Wrocław
Tomas Pačėsas Litwa Prokom Trefl Sopot
2005/2006[1] Miah Davis Stany Zjednoczone Energa Czarni Słupsk
Michał Ignerski Polska Anwil Włocławek
Rick Apodaca Stany Zjednoczone/Portoryko Polpak Świecie
Adam Wójcik (11) Polska Prokom Trefl Sopot
George Reese Stany Zjednoczone Stal Ostrów
2006/2007[3] Christian Dalmau Portoryko Prokom Trefl Sopot
Donatas Slanina Litwa Prokom Trefl Sopot
Thomas Kelati Stany Zjednoczone BOT Turów Zgorzelec
Otis Hill Stany Zjednoczone Anwil Włocławek
Hüseyin Beşok Turcja Prokom Trefl Sopot
2007/2008[4] Bobby Dixon Stany Zjednoczone Polpak S.A. Świecie
David Logan Stany Zjednoczone PGE Turów Zgorzelec
Milan Gurović Serbia Prokom Trefl Sopot
Filip Dylewicz Polska Prokom Trefl Sopot
Eric Hicks Stany Zjednoczone Polpak S.A. Świecie
2008/2009[5] przyznawano Złote Kosze
2009/2010[6] Krzysztof Szubarga Polska Anwil Włocławek
David Logan (2) Stany Zjednoczone/Polska Asseco Prokom Gdynia
Qyntel Woods Stany Zjednoczone Asseco Prokom Gdynia
Michael Wright Stany Zjednoczone PGE Turów Zgorzelec
Patrick Okafor Stany Zjednoczone Polpharma Starogard
2010/2011[7] Torey Thomas Stany Zjednoczone PGE Turów Zgorzelec
Daniel Ewing Stany Zjednoczone Asseco Prokom Gdynia
Konrad Wysocki Polska/Niemcy PGE Turów Zgorzelec
Filip Dylewicz (2) Polska Trefl Sopot
Ratko Varda Bośnia i Hercegowina Asseco Prokom Gdynia
2011/2012[8] Łukasz Koszarek Polska Trefl Sopot
Walter Hodge Portoryko/Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Zastal Zielona Góra
Adam Waczyński Polska Trefl Sopot
Donatas Motiejūnas Litwa Asseco Prokom Gdynia
John Turek Stany Zjednoczone Trefl Sopot
2012/2013[9] Łukasz Koszarek (2) Polska Stelmet Zielona Góra
Walter Hodge (2) Portoryko/Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Zastal Zielona Góra
Michał Chyliński Polska PGE Turów Zgorzelec
Filip Dylewicz (3) Polska Trefl Sopot
Ben McCauley Stany Zjednoczone Polpharma Starogard Gdański
2013/2014[10] J.P. Prince Stany Zjednoczone PGE Turów Zgorzelec
Łukasz Koszarek (3) Polska Stelmet Zielona Góra
Vladimir Dragičević Czarnogóra Stelmet Zielona Góra
Adam Waczyński (2) Polska Trefl Sopot
Damian Kulig Polska PGE Turów Zgorzelec
2014/2015[11] Jerel Blassingame Stany Zjednoczone Energa Czarni Słupsk
Karol Gruszecki Polska Energa Czarni Słupsk
Aaron Cel Polska/Francja Stelmet Zielona Góra
Quinton Hosley Stany Zjednoczone/Gruzja Stelmet Zielona Góra
Damian Kulig (2) Polska PGE Turów Zgorzelec
2015/2016[12] Danny Gibson Stany Zjednoczone Polski Cukier Toruń
David Jelínek Czechy Anwil Włocławek
Mateusz Ponitka Polska Stelmet Zielona Góra
Maksym Kornijenko Ukraina Polski Cukier Toruń
Dejan Borovnjak Serbia Stelmet Zielona Góra
2016/2017[13] Krzysztof Szubarga (2) Polska Asseco Gdynia
Nemanja Jaramaz Serbia Anwil Włocławek
Michał Sokołowski Polska Rosa Radom
Vladimir Dragičević (2) Czarnogóra Stelmet BC Zielona Góra
Shawn King Saint Vincent i Grenadyny BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski
2017/2018[14] Ivan Almeida Republika Zielonego Przylądka/Portugalia Anwil Włocławek
Aaron Cel (2) Polska/Francja Polski Cukier Toruń
Michał Sokołowski (2) Polska Rosa Radom
Vladimir Dragičević (3) Czarnogóra Stelmet BC Zielona Góra
Aaron Johnson Stany Zjednoczone BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oficjalne nagrody Dominet Basket Ligi za sezon 2005/06. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  2. Pacesas MVP. pomorska.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  3. Oficjalne nagrody Dominet Bank Ekstraligi za sezon 2006/07. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  4. Oficjalne nagrody Dominet Bank Ekstraligi za sezon 2007/08. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  5. Złote Kosze - koszykarskie nagrody 2009. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  6. Najlepszy trener, najlepsza piątka. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  7. Po dwóch z Gdyni i Zgorzelca w Piątce Sezonu. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  8. Najlepsza piątka TBL: Trzech z Trefla. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  9. Najlepsza piątka Tauron Basket Ligi 2012/2013. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  10. Najlepsi odebrali nagrody 2014. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  11. Najlepsi odebrali nagrody 2015. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  12. Najlepsza piątka i najlepszy zawodnik w obronie w TBL. plk.pl. [dostęp 27 kwietnia 2016].
  13. Najlepsza piątka PLK. plk.pl. [dostęp 29 kwietnia 2017].
  14. Nagrody za sezon zasadniczy EBL 2017/18. plk.pl. [dostęp 2018-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]