Skadarlija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Serbia, Belgrad
ulica Skadarlija
Centrum
Długość: ok. 400 m
Skadarlija – początek ulicy
Skadarlija – początek ulicy
Położenie na mapie Belgradu
Mapa lokalizacyjna Belgradu
ulica  Skadarlija
ulica Skadarlija
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
ulica  Skadarlija
ulica Skadarlija
Ziemia44°49′04,1″N 20°27′51,5″E/44,817800 20,464300
Ul. Skadarska

Skadarlija – zabytkowa ulica w Belgradzie, stolicy Serbii. Znajduje się w Starym Mieście i powszechnie uważana jest za główny kwart sztuki w Belgradzie. Skadarlija położona jest niecałe 300 metrów na północny zachód od Terazije w ścisłym centrum. Zaczyna się tuż obok placu Republiki. Jest jedną z najbardziej znanych ulic w Belgradzie i ma niecałe 400 m długości[1].

Skadarlija zaczęła nabierać charakter ulicy artystycznej w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku, a zwłaszcza po 1901 roku. Najbardziej znane restauracje to Tri šešira ("Trzy Kapelusze"), Dva Jelena ("Dwa Jelenie"), Zlatni bokal ("Złoty Kielich"), Vuk Karadzić i Dwóch Sierżantów. Dom Đury Jakšicia, znanego pisarza i malarza, który mieszkał i zmarł w Skadarlija, został przekształcony w miejsce spotkań poetów. Restauracje są dumne, że są od wielu lat odwiedzane przez wielu na całym świecie znanych gwiazd. Nawet Alfred Hitchcock zakończył swoją dietę w Skadarlija. Na przykład, restauracja Tri šešira gościła wielu znanych osób, takich jak: Jimi Hendrix, George H.W. Bush, Josip Broz Tito, król Jan Karol I Burbon, Sandro Pertini, i szachista Anatolij Karpow[2].

Dzisiejsza Skadarlija, krótka i zakrzywiona uliczka, jest niezwykłą atrakcją turystyczną Belgradu. Są tam znane restauracje, browar piwa, hotele (np. Le Petit Piaf), galerie sztuki, antykwariaty i sklepy z pamiątkami i fontanna Sebilj. Można tam również każdego wieczoru usłyszeć zespoły grające serbską tradycyjną muzykę miejską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]