Skakanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
XIX-wieczna ilustracja zabawy ze skakanką

Skakanka – przyrząd gimnastyczny lub zabawka dziecięca, składająca się ze sznurka (linki) z uchwytami na końcu. Wprawiana w ruch obrotowy i przeskakiwana w momencie najniższego położenia skakanki.

Skakać można indywidualnie lub grupowo (tzw. zabawa w linkę lub sznura). Niektórzy potrafią skakać przez kilka linek jednocześnie. Skakanka wykorzystywana jest także do innych zabaw.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Skakanka znana była w środkowej i północnej Azji ok.1600 lat p.n.e. W kolejnych wiekach pojawiła się w Egipcie, gdzie skakano przez pędy winorośli, oraz w Australii gdzie używano pędów bambusa. W średniowieczu pojawiła się w Europie, szczególnie popularna była w Holandii. W XVII wieku wraz z emigrantami przyrząd ten dotarł do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie popularna była w latach 40. i 50. XX wieku. Skakanie na skakance jako ćwiczenie treningowe rozsławił piłkarz Richard Cendala, który wprowadził różne techniki skakania - krzyżowanie skakanki podczas skoku, naprzemienne skakanie na jednej nodze z wysokim podnoszeniem kolan itp. W latach 70. popularyzował tą dyscyplinę sportu jeżdżąc po kraju ze swoimi uczniami. W 1983 roku założył International Rope Skipping Organization - międzynarodowe stowarzyszenie propagujące skoki na skakance. W Europie takie stowarzyszenie powstało 10 lat później[2].

Współcześnie skakanka oprócz funkcji zabawowej jest używana jako przyrząd treningowy[3] wzmacniający mięśnie, przyspieszający spalanie kalorii, poprawiający kondycję, także przez sportowców (głównie kulturystów, zawodników sztuk walki i boksu), tancerzy[4].
Skakanki stosowane do ćwiczeń są ciągle udoskonalane. Wykonywane są ze sznurka, rzemienia, metalu (powleczone PCW lub sznurem) lub tworzywa PCW. Uchwyty mogą być drewniane, aluminiowe, z pianki. Produkowane są też skakanki z obciążeniem, które zwiększają intensywność treningu. W rączkach skakanek często można znaleźć obracające się kule, łożyska igiełkowe czy łożyska kulkowe[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historical Folk Toys - Catalog Continuation Page: The Jump Rope Book [online], www.historicalfolktoys.com [dostęp 2022-02-03].
  2. Maciej Baczak, Sławomir Łotysz, Dariusz Machla: 1000 wynalazków, czyli historia ludzkiej pomysłowości. Bielsko Biała: Wydawnictwo Dragon, 2020, s. 38, ISBN 978-83-8172-554-5
  3. Słownik języka polskiego (red. Mieczysław Szymczak). T. 3, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1981, s.222, ISBN 83-01-00284-0.
  4. a b Ranking skakanek. musclepower.pl. [dostęp 2022-10-28].