Skalnica śnieżna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skalnica śnieżna
Skalnica śnieżna: zdjęcie
Skalnica śnieżna
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd skalnicowce
Rodzina skalnicowate
Rodzaj skalnica
Gatunek skalnica śnieżna
Nazwa systematyczna
Saxifraga nivalis L.
Sp. Pl. 1: 401. 1753

Skalnica śnieżna (Saxifraga nivalis) – gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych. Jest jedną z rzadkich roślin występującą w Karkonoszach. Jest reliktem glacjalnym, który w okresie zlodowacenia przywędrował z północy. Pod względem rozmieszczenia ogólnego reprezentuje element arktyczny, a jedyne stanowisko oderwane od głównego zasięgu znajduje się w Małym Śnieżnym Kotle w Karkonoszach.

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Roślina darniowa, skalna jej pędy tworzą skupienia.
Łodyga
Ze zwartej poduszki liści, wyrastają do góry nieulistnione pojedyncze, owłosione łodygi kwiatowe. Osiągają wysokość do 15 cm.
Liście
Żywozielone, krótkoogonkowe, gęsto osadzone wyrastają okółkowo tuż przy ziemi, tworząc poduszkę. Są one dość grube, mięsiste, łopatowate, zwężające się ku nasadzie. Cechą charakterystyczną jest falisto wcięty brzeg blaszki. Pod żywymi listkami zwykle jest podściółka z listków uschniętych.
Kwiaty
Pędy kwiatowe wyrastają wyłącznie z kątów liści. Na ich wierzchołkach wyrasta kilka niepozornych białych kwiatków zebranych w główki.
Owoc
Torebka pękająca na szczycie. Roślina wytwarza również rozmnóżki.

Biologia i ekologia[edytuj]

Bylina. Roślina górska, chamefit występująca na wysokogórskich skalnych półkach bazaltowych. W Karkonoszach występuje w piętrze subalpejskim. Spotkać ją można na półkach skalnych.

Kwiatostan

Zagrożenia[edytuj]

Gatunek bardzo rzadki. Informacje o stopniu zagrożenia na podstawie:

Ciekawostka[edytuj]

Przyrodnicy z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu rozmnożyli w uniwersyteckim laboratorium metodą in vitro Skalnicę śnieżną Saxifraga nivalis z kilku liści przywiezionych ze Śnieżnych Kotłów. Obecnie jest w szkółce kilkaset sadzonek, które zostaną wysadzone.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-26].
  2. K. Zarzycki, R. Kaźmierczakowa: Polska Czerwona Księga Roślin. Kraków: IB PAN, 2001. ISBN 83-85444-85-8.
  3. Zarzycki K., Kaźmierczakowa R., Mirek Z.: Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Wyd. III. uaktualnione i rozszerzone. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2014. ISBN 978-83-61191-72-8.
  4. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kazimierz Zarzycki. Kraków: IB PAN, 2006. ISBN 83-89648-38-5.