Skandia (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skandia
ilustracja
Państwo  Szwecja
Siedziba Sztokholm
Data założenia 1855
Forma prawna spółka akcyjna
brak współrzędnych
Strona internetowa

Skandiaszwedzkie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, które rozpoczęło działalność w 1855 roku. Posiada oddziały w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Australii. Skandia jest także właścicielem internetowego banku – Skandiabanken.

Skandia jest jednym z największych na świecie niezależnych dostawców długoterminowych rozwiązań inwestycyjnych i oszczędnościowych. Przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadziło usługę „MultiNawigator”, którą przyjęły później inne firmy ubezpieczeniowe.

Skandia jest pionierem w badaniach nad aktywami niematerialnymi. Już w 1991 roku w powołano bowiem grupę badaczy pod przywództwem profesora Leifa Edvinssona, której zadaniem było prowadzenie badań nad kapitałem intelektualnym. Efekty pracy zespołu były już widoczne w maju 1995 r., gdy Skandia wydała pierwszy na świecie publiczny raport roczny dotyczący kapitału intelektualnego stanowiący dodatek do raportu finansowego. Od tego czasu raportowanie kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa stało się uznaną praktyką w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Australii i w wielu innych krajach[1].

Skandia należy obecnie do Grupy Old Mutual.

Działalność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Skandia w Polsce rozpoczęła swoją działalność 16 kwietnia 1999 roku[2]. Siedziba polskiego oddziału mieści się w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1855 Skandia otrzymuje licencję na prowadzenie działalności
1863 Skandia zostaje zarejestrowana na giełdzie w Sztokholmie, w związku z pierwszym notowaniem giełdy. Wkrótce Skandia otwiera swoje biura w Chrystianii (Oslo), Kopenhadze, Sankt Petersburgu, Hamburgu i Rotterdamie.
1906 Skandia wydaje newsletter dla swoich pracowników. Tym samym jest pierwszą firmą w Szwecji, która to robi, i to regularnie.
1936 W Skandii znajdują zatrudnienie również mężatki. Wcześniej zatrudniano tylko niezamężne kobiety.
1953 Skandia rozpoczyna działalność w Kolumbii.
1957 Skandia instaluje pierwszy komputer – model Magnetic Drum Calculator, który obecnie znajduje się w Muzeum Nauki i Techniki w Sztokholmie.
1964 Grupa Skandia, uformowana z 53 szwedzkich towarzystw ubezpieczeniowych wkracza na rynki z nowym logo „parasolki”.
1979 W Londynie zostaje założona Skandia Life UK. Skandia jest pierwszą firmą w Wielkiej Brytanii, która oferuje produkty unit-linked.
1990 Skandia wprowadza polisy unit-linked na rynek szwedzki. Powstaje SkandiaLink.
1995 Skandia jest pierwsza firmą w Europie, która uruchamia stronę internetową.
1999 Skandia otwiera przedstawicielstwo w Polsce.
2006 Skandia wchodzi w struktury Old Mutual.
2009 Skandia przeprowadza rebranding. Obecny logotyp Skandii symbolizuje nowoczesność, dynamikę i otwartość na nowe wyzwania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzanie kapitałem intelektualnym na przykładzie Grupy Skandia, [w:] Gospodarka oparta na wiedzy, A. Kukliński (red.), KBN, Warszawa 2003, s. 145.
  2. Kapitał intelektualny w przedsiębiorstwach działających w gospodarce opartej na wiedzy (na przykładzie Grupy Skandia), B. Onak-Szczpanik, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, 2004, s. 123.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Skandia – oficjalna strona internetowa