Skandynawsko-Polska Izba Handlowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza
Scandinavian-Polish Chamber of Commerce
Skandinavisk-Polske Handelskammer
Skandinavisk-Polska Handelskammaren
Pohjoismais-puolalainen kauppakamari
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia [1929], 1995
Rodzaj stowarzyszenia izba gospodarcza
Status związek pracodawców
Prezes Carsten Nilsen
Członkowie 350 firm
Nr KRS 0000109920
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Izby przy ul. Wiśniowej
b. siedziba Izby w Kamienicy pod św Anną na Rynku Starego Miasta (1932-1934)

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (Scandinavian-Polish Chamber of Commerce - SPCC, Skandinavisk-Polske Handelskammer, Skandinavisk-Polska Handelskammaren, Pohjoismais-puolalainen kauppakamari) – stowarzyszenie ludzi biznesu stworzone przez i dla przedsiębiorców związanych ze Skandynawią. Zrzesza firmy z Danii (36 %), Szwecji (34 %), Finlandii (16 %), Norwegii (14 %), oraz z Islandii, Estonii i Łotwy.[1] Główna siedziba SPCC mieści się w Warszawie, a przedstawicielstwa regionalne znajdują się w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, we Wrocławiu oraz w Regionie Öresund - w Höllviken.

Pod względem liczby członków, SPCC jest trzecią co do wielkości izbą bilateralną działającą w Polsce.

W 2004 Izba mieściła się przy ul. Starościńskiej 5.

Historia[edytuj]

W okresie międzywojennym, od 1929, działała w Warszawie Bałtycko-Skandynawska Izba Handlowa (Chambre de Commerce Baltico-Scandinave), z siedzibą w Kamienicy pod św. Anną z 1466 przy Rynku Starego Miasta 31 (1932-1934), i w kamienicy Władysława Ławrynowicza w al. Ujazdowskich 22 (1935-1939).

Działalność obejmowała Danię, Estonię, Finlandię, Łotwę, Norwegię i Szwecję. Skupiała 25 członków.

Izba miała też oddział w Wilnie (1937).

Sekcje narodowe[edytuj]

Duńskie Forum Biznesu (Danish Business Forum)[edytuj]

Utworzenie Duńsko-Polskiej Izby Gospodarczej (DPCC) było zainicjowane rozwojem duńsko-polskich relacji gospodarczych. Na początku lat dziewięćdziesiątych, niewielka grupa duńskich i polskich biznesmenów rozpoczęła regularne spotkania, na których omawiano i dyskutowano problemy dotyczące polskiej gospodarki będącej w trakcie transformacji. Izba została oficjalnie zarejestrowana wiosną 1995. W 1996 swoją siedzibę miała przy ul. Rakowieckiej 19. W marcu 2004, w oparciu o jej strukturę prawną, została utworzona Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC), w ramach której działa jako Narodowa Sekcja Duńska. Aby podkreślić tożsamość narodowej sekcji duńskiej w ramach SPCC zmieniła ona nazwę w 2009 na „Duńskie Forum Biznesu”. Zrzesza 111 firm.

Zobacz też[edytuj]

Fińskie Stowarzyszenie Biznesu (Finnish Trade Guild)[edytuj]

Fińskie Stowarzyszenie Biznesu zostało utworzone na początku lat 90. jako nieformalna organizacja integrująca i wspierająca firmy z fińskim kapitałem działające na polskim rynku. W 2004 stało się częścią Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) i funkcjonuje jako sekcja narodowa SPCC. Zrzesza 54 firmy.

Zobacz też[edytuj]

Norweskie Forum Biznesu (Norwegian Business Forum)[edytuj]

Norweskie Forum Biznesu (NFB) zostało założone na początku lat dziewięćdziesiątych jako nieformalna organizacja zrzeszająca i wspierająca działające na polskim rynku firmy z kapitałem norweskim, jak również firmy współpracujące z Norwegią oraz jednostki bezpośrednio zaangażowane bądź zainteresowane polsko-norweską współpracą ekonomiczną i kulturową. Od marca 2004 NFB jest częścią Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) i funkcjonuje jako jej norweska sekcja narodowa. Zrzesza 47 firm.

Zobacz też[edytuj]

Szwedzki Klub Biznesu (Swedish Business Club)[edytuj]

Szwedzki Klub Biznesu (SBC) został założony w 1995 jako stowarzyszenie działające na rzecz szwedzkich firm działających w Polsce oraz osób pochodzenia szwedzkiego mieszkających w Polsce, jak również innych osób związanych ze Szwecją. Od marca 2004 Szwedzki Klub Biznesu stał się integralną częścią Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej i funkcjonuje jako szwedzka sekcja narodowa SPCC. Klub organizuje spotkania o typowo szwedzkim charakterze, będące uzupełnieniem aktywności SPCC. Zrzesza 98 firm.

Propolski samorząd gospodarczy w Skandynawii[edytuj]

W Danii funkcjonowała zał. w 1936 Duńsko-Polska Izba Handlowa (Dansk-Polsk Handelskammer), miesząca się w Kopenhadze przy Frederiksgade 7 (1938). Skupiała 100 członków.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Rocznik Polskiego Przemysłu i Handlu 1938, Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych Sp. z o.o. Warszawa
  • książki adresowo-telefoniczne

Przypisy

  1. Puls Biznesu z 26 listopada 2014