Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorlice

Adres

ul. Lipowa, 38-300 Gorlice

Data założenia

2012

Zakres zbiorów

skansen

Kustosz

Kazimierz Dudek (właściciel)[1]

Położenie na mapie Gorlic
Mapa konturowa Gorlic, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach”
Ziemia49°39′15,4″N 21°08′05,7″E/49,654278 21,134917

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicachskansen gromadzący pamiątki związane z wydobyciem ropy naftowej w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego[2] i przemysłem naftowym, zlokalizowany w Gorlicach przy ul. Lipowej[3][4][5], na Karpacko–Galicyjskim Szlaku Naftowym[6].

Historia i ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Skansen został otwarty 31 maja 2012[3], na terenie dawnej kopalni ropy "Magdalena", jednego z licznych tego rodzaju obiektów, które znajdowały się w tym rejonie (m.in. kopalnie „Jantas”, „Zawisza”, „Zawodzie”). W rejonie Magdalena – Ropica Polska od 1931 do 2000 wywiercono około 110 otworów, a ze złoża wydobyto około 310.000 ton ropy naftowej. Począwszy od 1956 do "Magdaleny" przyłączano kolejne szyby, m.in. kopalnie w Szymbarku, w tym „Bystrzycę”, „Śląsk” i „Lasek”[6].

W skansenie oglądać można narzędzia, urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z historią wydobycia ropy naftowej w Polsce, zwłaszcza w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego. Dominantę kompleksu tworzy wieża wiertnicza ze zrekonstruowanej kopanki „Ćwiartka” sprzed 1880[5], z której widoczna jest panorama Beskidu Niskiego. W ramach ekspozycji zbudowano rekonstrukcję samowypływu oleju skalnego, który był gromadzony w tzw. bęsiorach lub łapaczkach oraz zbierany przez tzw. łebaków[7][2]. Inne cenne eksponaty to kuźnia wierteł, ręczne urządzenie typu „Granik” służące do eksploatacji ropy naftowej poprzez tzw. łyżkowanie, kierat pompowy typu „Glinik”, kocioł i pompa parowa, pompy tłokowe Vorthington i Trauzl do manipulacji i przetłaczania ropy, indywidualny żuraw pompowy, winda obróbcza JL–1 "Rudno" z trójnogiem do obróbki odwiertów oraz rampy narzędziowe z zestawem narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych, czy obróbczych[2]. Wartościowy jest zbiór flakonów z rodzajami ropy naftowej z różnych odwiertów na terenie Podkarpacia, różniących się barwą, przejrzystością i gęstością[1].

W ramach skansenu można korzystać z grilla i gier sportowo-rekreacyjnych[7].

Właścicielem obiektu jest Kazimierz Dudek[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nowy blask na Karpacko-Galicyjskim Szlaku Naftowym, ulotka, Polkart, Warszawa, 2018
  2. a b c O skansenie, www.skansenmagdalena.cba.pl [dostęp 2020-08-02].
  3. a b Redakcja, Gorlice: skansen przemysłu naftowego otwarty, Gorlice Nasze Miasto, 4 czerwca 2012 [dostęp 2020-08-02] (pol.).
  4. Katalog obiektów - Gorlice - Urząd Miejski w Gorlicach, www.gorlice.pl [dostęp 2020-08-02].
  5. a b Zapraszamy do Gorlic - miasta światła, kolebki przemysłu naftowego, Europejskie Dni Dziedzictwa [dostęp 2020-08-02] (pol.).
  6. a b Turystyka - Szlak Naftowy - Gmina Gorlice, www.gmina.gorlice.pl [dostęp 2020-08-02].
  7. a b Skansen Naftowy na Magdalenie, www.gorlice.pl [dostęp 2020-08-02] (pol.).