Skarb Atanaryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skarb Atanaryka
Autor

Zbigniew Nienacki

Typ utworu

powieść dla młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1960

Wydawca

Nasza Księgarnia

poprzednia
Uroczysko
następna
Pozwolenie na przywóz lwa

Skarb Atanaryka (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i skarb Atanaryka) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1960. Wraz z powieściami Uroczysko i Pozwolenie na przywóz lwa została przez autora zaliczona jako prequel do cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody Tomasza, detektywa amatora noszącego to przezwisko.

Wydarzenia opisane w książce mają miejsce tuż po zakończeniu przez bohatera studiów na kierunku historii sztuki, to jest na przełomie czerwca i lipca 1958.

Akcja książki ma miejsce w trakcie archeologicznych badań cmentarzyska Gotów. Pokazuje dzień codzienny pracy archeologa oraz perypetie bohatera związane ze sprawami męsko-damskimi. Merytorycznie treść powieści nawiązuje do Uroczyska.

Powieść powstała na kanwie reportażu z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Węsiorach, który Nienacki opublikował w łódzkim tygodniku Odgłosy w 1958 roku. Większość informacji zawartych w reportażu została włączona do książki.[1]

Książka zawiera dedykację: „Mgr. Jerzemu Kmiecińskiemu, kierownikowi ekspedycji archeologicznej w Węsiorach”[2]. Powstała ona w 1960 i odnosi się ona do Jerzego Stanisława Kmiecińskiego (ur. 1927), który po wydaniu tej książki Zbigniewa Nienackiego został wybitnym polskim archeologiem.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariusz Szylak, Zbigniew Nienacki : Życie i twórczość, Olsztyn: Oficyna Wydawnicza "Warmia", 2008, ISBN 978-83-60586-12-9, OCLC 316442778 [dostęp 2022-08-08].
  2. Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i skarb Atanaryka, Wydawnictwo Edipresse-Kolekcje, Warszawa 2016 ISBN 83-7989-760-5 s. 5.