Skarbiec Sknerusa McKwacza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skarbiec Sknerusa McKwacza - fikcyjny budynek z komiksów Disneya, stworzony przez Carla Barksa. Został utworzony w celu przechowywania pieniędzy Sknerusa McKwacza w fikcyjnym mieście Kaczogród. Po raz pierwszy został przedstawiony w komiksie The Big Bin on Killmotor Hill (pl. Zamrożony kapitał, wydany w piśmie Kaczor Donald nr. 04/96). Ma on 39 metrów wysokości i 37 szerokości (w komiksach Carla Barksa ponadto możemy zauważyć, że wysokość pokładów pieniędzy w skarbcu wynosi 29m)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według Dona Rosy na początku w miejscu, gdzie teraz stoi Skarbiec znajdował się kaczogrodzki fort, który został wybudowany przez Korneliusza Kwaczaka, założyciela Kaczogrodu. W chwili przybycia McKwacza do miasta w 1902 roku, był on zajęty przez organizację Młodych Skautów, których od razu stamtąd przepędził. Budową Skarbca zajął się miejscowy architekt Frank Lloyd Drake[2], na podstawie planów Keno Dona Rosy[3]. W komiksach oprócz przechowywania pieniędzy, Skarbiec używany jest przez Sknerusa jako budynek mieszkalny.

W innych komiksach historia Skarbca prezentuje się inaczej. W komiksie Stare złe czasy (wydany w piśmie Gigant Poleca, nr. 36) przedstawiony jest pożar pierwszego skarbca, a w historyjce Kolej na kolej (wydany także w Gigant Poleca, nr. 34) pokazana jest kłótnia Sknerusa z burmistrzem, który mówi, że tylko połowa ziemi pod Skarbcem należy do niego. Takich alternatywnych historii można znaleźć o wiele więcej.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu Kacze opowieści Sknerus nie mieszka w Skarbcu, lecz w dużej rezydencji dość oddalonej od niego. Jest nie tylko przechowalnią gotówki, ale też i biurem z którego kieruje Zakładami McKwacza.
  • W reboocie Kaczyk opowieści także Sknerus mieszka w rezydencji oddalonej od Skarbca, który także służy jako główna siedziba Zakładów Mckwacza. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego serialu, jest tam dość duża liczba pracowników. W odcinku 19. pojawił się głęboko utajony Skarbiec nr 2. Służy do przechowywania tych zdobyczy z jego przygód, które uznał za szczególnie niebezpieczne (pozostałe w różnych zakamarkach rezydencji).

Pracownicy[edytuj | edytuj kod]

W Skarbcu pracuje wielu anonimowych pracowników Sknerusa, ale najczęściej pokazywanymi są: Harpagon (lokaj Sknerusa), Panna Matylda Stempel (często nazywana też Panną Dziab) (sekretarka) i Dossier (tragarz pieniędzy, później księgowy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według komiksu "Dziura ozonowa" wydanego w serii Komiks Gigant nr. 5/93, skarbiec ma boki o długości 33 metrów i 33 centymetrów.
  2. Don Rosa, Meandry architektury
  3. Prawdziwe imię i nazwisko Dona Rosy