Skaven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skaveni są fikcyjną rasą ze świata Warhammera szczuropodobnych istot, która żyje pod powierzchnią Starego Świata. Pojawili się w ruinach Slannów, w czasie gdy wśród zwykłych szczurów zaczęły pojawiać się mutacje spowodowane wpływem Chaosu. Przez większą część starego świata uważane za nieistniejące postacie z opowiadań. Skaveni są bardzo tchórzliwi, atakują z ukrycia, często uciekają z pola bitwy.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Skaveni mierzą od 1,2 do 1,8 metra wzrostu. Pokryci są gęstym futrem, które nie zakrywa twarzy, dłoni bądź całych ramion, stóp i ogona. Najczęstsze barwy to czarny , ale zdarzają się też osobnicy biali, brązowi, szarzy lub pokryci łatami. Szczuroludzie o białym kolorze futra są uznawani za istoty błogosławione przez Rogatego Szczura i najczęściej zostają Szarymi Prorokami lub zostają wcieleni do oddziałów mających za zadanie bronić Rady Trzynastu.

Twierdze i tunele[edytuj | edytuj kod]

Twierdze Skavenów mieszczą się pod powierzchnią Starego Świata, połączone są skomplikowaną siecią tuneli, a te połączone są z kanałami ściekowymi, co umożliwia Skavenom obserwowanie i atakowanie mieszkańców miast.

Skaveńska stolica, Skavenblight, leży w głębi bagien w północno-zachodniej Tilei.

Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Skaveni czczą Rogatego Szczura, boga Chaosu, którego najwyżsi kapłani, zwani Trzynastoma Panami Rozkładu, są najważniejszymi osobami w społeczeństwie. Bezpośrednimi sługami Panów Rozkładu są Szarzy Prorocy. Reszta społeczeństwa jest zorganizowana w klany. Najważniejsze z nich to Cztery Wielkie Klany:

  • Klan Eshin, wywodzą się z niego elitarni skaveńscy asasyni
  • Klan Moulder, klan mutantów, tworzący swoją armię ze zmutowanych szczurów.
  • Klan Pestilens, skaveński klan siejący zarazę wszędzie, gdzie się znajdzie
  • Klan Skryre, posiadający w swych szeregach czarowników i spaczeniowych inżynierów

Istnieją też mniej znaczące Klany Lordów Wojny. Do najpotężniejszych spośród nich należą klany: Mors i Skab, których lordowie zasiadają w Radzie Trzynastu.