76,5 mm armata vz. 30 Škoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Skoda 76.5 mm kanon vz 30)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skoda 76.5 mm kanon vz 30
Kraków, 1940
Kraków, 1940
Dane podstawowe
Państwo  Czechosłowacja
Rodzaj armata polowa
Dane taktyczno-techniczne
Kaliber 76,5 mm
Długość lufy 3610 mm
Donośność 13500 m
Prędkość pocz. pocisku 600 m/s
Masa 1816 kg (bojowa), 2977 kg (transport)

Skoda 76.5 mm kanon vz 30, czeska armata zaprojektowana w zakładach Škody, w okresie II wojny światowej używana także przez armię niemiecką, a w wersji eksportowej także przez armie Jugosławii i Rumunii.

Po zakończeniu I wojny światowej na terenie nowo powstałej Czechosłowacji znalazł się potężny kompleks zbrojeniowy Škodovy závody w Pilźnie, w okresie przez II wojną światową był to jeden z głównych producentów broni w Europie. Początkowo jednak największym problemem było jednak znalezienie rynku zbytu jako, że po zakończeniu I wojny rynek był bardzo nasycony bronią i jedynym sposobem wejścia do niego było zaproponowanie czegoś nowego i unikalnego. W 1928 projektanci Škody zaprojektowali armatę 75 mm kanon vz 28, armatę polową o bardzo wysokim kącie podniesienia lufy co umożliwiało także wykorzystanie jej jako armaty przeciwlotniczej. Równocześnie zaprojektowano także haubicę 100 mm houfnice vz 28 która mogła być używana w roli haubicy górskiej. Oba te działa zostały zakupione przez Jugosławię i Rumunię.

O ile haubica już od początku okazała się bardzo udaną konstrukcją to szybko okazało się, że ograniczenia armaty polowej nie pozwalały na jej użycie w roli artylerii przeciwlotniczej.

W 1930 także armia czechosłowacka zdecydowała zakupić obie te konstrukcje, dokonano tylko nieznacznych ich modyfikacji, zarówno armata jak i haubica otrzymały nowe koła pneumatyczne, a armata została przekalibrowana na standardowy kaliber używany w armii czechosłowackiej – 76,5 mm, oraz zrezygnowano z opcji prowadzenia ognia przeciwlotniczego. W służbie czeskiej armata była znana jako 76,5 mm kanon vz 30, a haubica jako 100 mm houfnice vz 30.

Po przejęciu Czechosłowacji przez III Rzeszę oba działa były używana przez wojska niemieckie, w początkowym okresie wojny używane były na froncie, w późniejszym okresie większość z nich stanowiła uzbrojenie Wału Atlantyckiego, w służbie niemieckiej armata znana była jako 7.65 cm FK (feldkanone – armata polowa), a haubica jako 10 cm leFH (leichteFeldHaubitze – lekka haubica polowa).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]