76,5 mm armata vz. 30 Škoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Skoda 76.5 mm kanon vz 30)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skoda 76.5 mm kanon vz 30
Kraków, 1940
Kraków, 1940
Dane podstawowe
Państwo  Czechosłowacja
Rodzaj armata polowa
Dane taktyczno-techniczne
Kaliber 76,5 mm
Długość lufy 3610 mm
Donośność 13500 m
Prędkość pocz. pocisku 600 m/s
Masa 1816 kg (bojowa), 2977 kg (transport)

Skoda 76.5 mm kanon vz 30, czeska armata zaprojektowana w zakładach Škody, w okresie II wojny światowej używana także przez armię niemiecką, a w wersji eksportowej także przez armie Jugosławii i Rumunii.

Po zakończeniu I wojny światowej na terenie nowo powstałej Czechosłowacji znalazł się potężny kompleks zbrojeniowy Škodovy závody w Pilźnie, w okresie przez II wojną światową był to jeden z głównych producentów broni w Europie. Początkowo jednak największym problemem było jednak znalezienie rynku zbytu jako, że po zakończeniu I wojny rynek był bardzo nasycony bronią i jedynym sposobem wejścia do niego było zaproponowanie czegoś nowego i unikalnego. W 1928 projektanci Škody zaprojektowali armatę 75 mm kanon vz 28, armatę polową o bardzo wysokim kącie podniesienia lufy co umożliwiało także wykorzystanie jej jako armaty przeciwlotniczej. Równocześnie zaprojektowano także haubicę 100 mm houfnice vz 28 która mogła być używana w roli haubicy górskiej. Oba te działa zostały zakupione przez Jugosławię i Rumunię.

O ile haubica już od początku okazała się bardzo udaną konstrukcją to szybko okazało się, że ograniczenia armaty polowej nie pozwalały na jej użycie w roli artylerii przeciwlotniczej.

W 1930 także armia czechosłowacka zdecydowała zakupić obie te konstrukcje, dokonano tylko nieznacznych ich modyfikacji, zarówno armata jak i haubica otrzymały nowe koła pneumatyczne, a armata została przekalibrowana na standardowy kaliber używany w armii czechosłowackiej – 76,5 mm, oraz zrezygnowano z opcji prowadzenia ognia przeciwlotniczego. W służbie czeskiej armata była znana jako 76,5 mm kanon vz 30, a haubica jako 100 mm houfnice vz 30.

Po przejęciu Czechosłowacji przez III Rzeszę oba działa były używana przez wojska niemieckie, w początkowym okresie wojny używane były na froncie, w późniejszym okresie większość z nich stanowiła uzbrojenie Wału Atlantyckiego, w służbie niemieckiej armata znana była jako 7.65 cm FK (feldkanone – armata polowa), a haubica jako 10 cm leFH (leichteFeldHaubitze – lekka haubica polowa).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]