Skorpion cesarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skorpion cesarski
Pandinus imperator
Koch, 1841
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

skorpiony

Rodzina

Scorpionidae

Rodzaj

Pandinus

Gatunek

skorpion cesarski

Zasięg występowania
Mapa występowania
Skorpiony cesarskie fluoryzują w świetle UV.
Skorpion cesarski na piasku.

Skorpion cesarski (Pandinus imperator) – gatunek skorpiona zamieszkujący lasy tropikalne Afryki (Kotlina Konga, Ghana, Nigeria).

Jeden z największych skorpionów świata – jego długość dochodzi do 23 cm. Duże oraz masywne szczypce, z łatwością przecinają skórę. Rzadko używa kolca jadowego.

Skorpiony bardzo popularne w hodowlach z racji ich słabego jadu, łagodności i małych wymagań. Należy do rodziny Scorpionidae.

W ubarwieniu przeważa kolor czarny, występuje również kolor granatowy (w zależności od kąta padania światła). Pancerz, podobnie jak wszystkich innych skorpionów, fluoryzuje w świetle UV.

Łatwy w rozmnażaniu. Przed kopulacją skorpiony należy nakarmić. Wylęg (do 15-25 młodych) następuje, w zależności od warunków, po około 7-14 miesiącach, (są jajożyworodne). Skorpion ten może dożyć do wieku 13 lat, jednak przeciętnie żyje ok. 8-10 lat. Jest dosyć spokojny, ale jak każdy skorpion niebezpieczny. Jad jest szkodliwy w przypadku alergika.

Gatunek objęty Konwencją Waszyngtońską – CITES (Załącznik II) oraz ochroną na podstawie rozporządzenia Rady WE nr 338/97 (Aneks B).