Skorpiony (jednostka paramilitarna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skorpiony
Škorpioni
Historia
Państwo  Republika Serbskiej Krajiny
 Serbia i Czarnogóra
Sformowanie 1991
Rozformowanie 1999
Komendanci
Pierwszy Jovica Stanišić
Ostatni Slobodan Medić
Konflikty zbrojne
Wojna w Chorwacji
Wojna w Bośni i Hercegowinie
Wojna w Kosowie

Skorpiony (serb. Škorpioni) ― paramilitarna jednostka ochotników walcząca w latach 1991-1999 w wojnie w Chorwacji, wojnie w Bośni i w Kosowie po stronie Serbów. Członkowie tej organizacji nosili czerwone berety i czarne panterki.

Na ujawnionej 1 czerwca 2005 roku, w procesie Slobodana Miloševicia w Hadze, taśmie wideo z nagraną egzekucją kilku bośniackich Muzułmanów, rozpoznano żołnierzy jednostki Skorpionów. Taśma zawiera dokumentację kampanii Skorpionów od miasta Pale do Srebrenicy i kończy się zapisem zastrzelenia strzałami w tył głowy kilku bośniackich jeńców.

Taśmę przekazała Trybunałowi w Hadze Natasza Kandić z Centrum Prawa Humanitarnego w Belgradzie. Uzyskała ją od jednego ze Skorpionów, który zapewnił sobie w ten sposób bezpieczny wyjazd z Serbii.

Wcześniej, w marcu 2004 roku na 20 lat skazany został jeden z członków Skorpionów Saša Cvijetan za zamordowanie w 1999 roku podczas wojny w Kosowie 16 albańskich cywilów.

Slobodan Medić, dowódca Skorpionów podczas procesu zeznał, że jednostka została utworzona w 1991 roku jako część jugosłowiańskiej armii. Następnie zmienił zeznania twierdząc, że powstała w 1992 roku i dopiero w 1996 została włączona do specjalnych jednostek antyterrorystycznych Serbii podlegających serbskiemu MSW.

Generał Stevanović, świadek obrony w procesie Miloševicia, stwierdził, że Skorpiony nie podlegały serbskiemu Ministerstwu, a film nie może obciążać ówczesnego prezydenta.

Na początku czerwca 2005 w Serbii ujęto 6 członków Skorpionów, a kilka dni później chorwacka policja zatrzymała 10 obywateli Chorwacji, rozpoznanych jako członkowie jednostki Skorpiony wraz z 52-letnim Slobodanem Davidoviciem, którego rozpoznano na filmie z egzekucji.

W dniu 17 czerwca 2005 roku, serbski sąd potwierdził wyrok 20 lat więzienia wydany wcześniej na Sašę Cvijetana.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]