Skotniki (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skotniki – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki, dawna wieś, położona około 10 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Liczy około 5000 mieszkańców. Do Skotnik zalicza się również osiedle Mochnaniec.

Południowa część Skotnik z charakterystyczną wieżą wodną widziana z rezerwatu przyrody Skołczanka. Drzewa na wzniesieniu na prawo od wieży kryją  Forty 52 ½ Skotniki N i S.
Południowa część Skotnik z charakterystyczną wieżą wodną widziana z rezerwatu przyrody Skołczanka. Drzewa na wzniesieniu na prawo od wieży kryją Forty 52 ½ Skotniki N i S.

Historia[edytuj]

Dawna wieża ciśnień jest znakiem charakterystycznym Skotnik

Pierwszy raz w źródłach Skotniki pojawiły się w 1257 roku jako wieś książęca. Nazwa wskazuje na wieś służebną, której mieszkańcy trudnili się wypasem bydła. Na terenie wsi powstał folwark i zespół dworski (na jego terenie obecnie znajduje się szkoła podstawowa i przedszkole). Skotniki były dużą wsią, według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego na przełomie XIX i XX wieku liczyły 1200 mieszkańców.

W 1898 r. w ramach Twierdzy Kraków powstają Forty Skotniki N i S, zaś rok później Fort „Winnica”.

W 1912 roku rozpoczęto budowę kościoła i w 1921 roku erygowano parafię MB Różańcowej.

W 1941 roku Skotniki zostały przyłączone do Krakowa.

Infrastruktura[edytuj]

  • Klub sportowy O.S.K.F. Pogoń Skotniki, w którym działa drużyna seniorów występującą obecnie w krakowskiej lidze okręgowej oraz 5 zespołów młodzieżowych (w klubie trenuje ponad 100 młodych zawodników). Stadion i siedziba klubu znajduje się przy ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 13. Prezesem klubu jest Mateusz Dziedzic, a trenerami: seniorzy – Łukasz Terlecki, juniorzy starsi – Jakub Krasny, juniorzy młodsi – Marcin Kępa, trampkarze – Przemysław Dobroch, młodzicy – Mariusz Rudek, orliki – Wojciech Migdał.
  • Szkoła podstawowa nr 66
  • Przedszkole nr 23
  • Osiedlowy Dom Kultury
  • J&J Sport Center

Zabytki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]