Skradzione pokolenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skradzione pokolenia (ang. Stolen Generations) – powszechnie używana nazwa na określenie dzieci Aborygenów, które w latach 1900–1970 zostały przez władze australijskie odseparowane od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji[1]. Niektóre dzieci zabierane były rodzicom bez ich zgody, w innych przypadkach rodzice zgadzali się na tę praktykę. Część dzieci była wychowywana w internatach, część była adoptowana przez białe rodziny.

Termin ten wprowadził do literatury i publicystyki australijski historyk Peter Read (pracownik University of Sydney)[potrzebny przypis].

Szacuje się, że od 50 do 200 tys. dzieci zostało odebranych rodzicom[potrzebny przypis]. W latach 90. XX w. organizacje Aborygenów zaczęły domagać się społecznej dyskusji na ten temat, przeprosin i odszkodowania. Zarówno sam termin „skradzione pokolenie” jak i wiele aspektów społecznych związanych z tą praktyką jest w Australii tematem wielu dyskusji.

13 lutego 2008 premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki „skradzionego pokolenia”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Stolen Generations (ang.). australianstogether.org.au. [dostęp 2018-02-13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]