Skrzydło Lotnicze Sił Zbrojnych Malty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Air Wing of the Armed Forces of Malta
Ilustracja
Państwo  Malta
Dane podstawowe
Obecny dowódca Clinton O'Neil
Podporządkowanie Siły Zbrojne Malty

Maltańskie siły powietrzne - skrzydło powietrzne (Air Wing), w którym zgrupowane są wojskowe śmigłowce i samoloty w składzie Sił Zbrojnych Malty (Armed Forces of Malta). Malta nie posiada wyodrębnionych sił powietrznych do prowadzenia walki, samoloty i śmigłowce pełnią następujące role: nadzór morski, ratownictwo, ewakuacje, transporty wojskowe, eskorty, rekonesans[1].

Baza Skrzydła Lotniczego Sił Zbrojnych Malty jest zlokalizowana przy porcie lotniczym Malta. Centrala dowodzenia (Air Wing Headquarters) ma za zadanie dowodzenie, kontrolę i koordynację działów jednostki, aby zapewnić gotowość jednostki do reagowania w różnych wymogach operacyjnych, zarówno lokalnie jak i za granicą. Dowódcą lotnictwa jest ppłk Clinton O'Neil[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Maltańskie Siły Zbrojne rozpoczęły swoją działalność lotniczą w 1971 roku, kiedy to rząd RFN podarował wyspie cztery śmigłowce Bell 47G do których w 1973 roku dołączył śmigłowiec Agusta-Bell AB-206A Jet Ranger będący podarunkiem rządu libijskiego.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Dwa śmigłowce Aérospatiale Alouette III SA 316 nad maltańskim lotniskiem

W 2014 roku maltańska flota lotnicza wygląda następująco[2][3]:

Skrzydło Lotnicze Sił Zbrojnych Malty jest wspomagane przez dwa śmigłowce Bell UH-1N Twin Huey (AB-212) z włoskich sił zbrojnych (Italian Military Mission)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c AIR WING AFM - Armed Forces of Malta
  2. World Air Force 2014 - Flightglobal
  3. Aircraft - Armed Forces of Malta

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]