Przejdź do zawartości

Skupi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panorama Skupi i Skopje
Mury Skupi

Skupi (maced. Скупи, łac. Colonia Flavia Scupinorum) – stanowisko archeologiczne z pozostałościami rzymskiego miasta, położone w północno-zachodniej części Skopje w Macedonii Północnej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko archeologiczne położone jest w północno-zachodniej części Skopje (Macedonia Północna) w pobliżu wzgórza Zajczew Rid, miejscowości Złokućani i rzeki Lepenac[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie miasta Skupi związane jest z zajęciem terenów zamieszkanych przez Dardanów przez wojska rzymskie w II wieku p.n.e[2]. Najprawdopodobniej, Skupi zostało założone jako obóz wojenny, który wraz z upływem czasu przekształcił się w miasto zamieszkane przez weteranów stacjonujących tam legionów rzymskich[3][4]. Miasto – Colonia Flavia Scupinorum – miało status kolonii rzymskiej[2]. Po reformach Dioklecjana (297) Skupi było wymieniane jako miasto w Dardanii w Dioecesis Daciae[2]. W III wieku zostało zaznaczone na mapie regionu. Od IV wieku siedziba biskupstwa[2]. Opuszczone po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w roku 518[5], a jego mieszkańcy mieli osiedlić się w miejscu obecnego Skopje[6]. Przenosiny te wiązane były często z założeniem legendarnego miasta cesarza bizantyjskiego Justyniana (527–565) – Justiniana Prima[6]. Jednak obecnie uważa się, że Justiniana Prima leżała w Serbii koło Leskovaca[6].

Prace archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne tego obszaru rozpoczęto przed II wojną światową a zintensyfikowano w latach 60. XX wieku[1]. Odkryto pozostałości z okresu rzymskiego m.in. teatru (jedyny teatr na terenie Mezji Górnej[7]), bazyliki i dwóch nekropolii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Portal: mymacedonia.net: Archeological site: Skupi – Skopje. [dostęp 2011-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-02)]. (ang.).
  2. a b c d Harald Heppner: Hauptstädte in Südosteuropa: Geschichte, Funktion, nationale Symbolkraft. s. 194.
  3. John Wilkes: The Illyrians. s. 213.
  4. Vladimir P. Petrovic. Pre-Roman and Roman Dardania Historical and Geographical Considerations. „Balcanica”, s. 17, 2006. ISSN 0350-7653. (ang.). 
  5. John Wilkes: The Illyrians. s. 266.
  6. a b c Harald Heppner: Hauptstädte in Südosteuropa: Geschichte, Funktion, nationale Symbolkraft. s. 195.
  7. Frank Sear: Roman theatres: an architectural study. s. 115.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]