Skwer im. Henryka Dubaniewicza w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Figura u wejścia na Skwer od strony ul. Paderewskiego

Skwer im. Henryka Dubaniewicza[1] (potocznie Skwer Dubaniewicza, dawniej Skwer Młodości) – obszar zieleni miejskiej położonej w Łodzi w dzielnicy Górna między ulicami Paderewskiego, Strycharską, Ciołkowskiego, a Zakopiańską. Powierzchnia skweru wynosi około 5 hektarów.

Skwer powstał w 1964 roku. Od strony ulicy Paderewskiego znajduje się biała rzeźba przedstawiająca młodą kobietę (Monika). Centralnym punktem skweru jest zmodernizowana w latach 19981999 fontanna. W pobliżu znajduje się plac zabaw dla dzieci. Od strony ulicy Strycharskiej do skweru przylega boisko sportowe i odkryta siłownia na świeżym powietrzu (ustawiona w 2002 roku, jest to jedna z pierwszych takich siłowni w Łodzi). Ze względu na bliskość szkół, skwer jest miejscem wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Do skweru najwygodniej dojechać tramwajami nr 5, 6, 15.

Otoczenie skweru[edytuj | edytuj kod]

Od strony wschodniej parku znajduje się budynek IX Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Od strony północnej – Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana Męczennika. Od strony zachodniej – Szkoła Podstawowa nr 51 im. Stefana Linkego. Po drugiej stronie ulicy Paderewskiego (na południe) znajduje się stadion Klubu Sportowego Tęcza i Gimnazjum nr 37.

W pobliżu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Dubaniewicz – ekolog i urbanista, na tablicy informacyjnej o nazwie skweru od ul. Paderewskiego widnieje błąd – W. Dubaniewicz.