Sky Orunia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sky Orunia
Rozpoczęcie nadawania 1990
Zakończenie nadawania 1996
Kraj nadawania Polska
Siedziba ul. Nowiny 61
80-020 Gdańsk-Orunia

Sky Orunia – lokalna telewizja, emitująca swój program w Trójmieście.

Sky Orunia była pierwszą niezależną prywatną stacją TV w Polsce. Nadawanie o bardzo małej mocy rozpoczęto w 1989 z inicjatywy Zbigniewa Klewiado, właściciela warsztatu napraw telewizorów. Siedziba położona była w jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdańska – na Oruni – stąd nazwa telewizji. W 1990 ulepszono nadajnik który objął swoim zasięgiem całą dzielnicę oraz część Śródmieścia. Program nadawano łamiąc prawa autorskie, bez wymaganej koncesji, ale za przyzwoleniem ówczesnego prezydenta Gdańska. Emitowano reportaże z życia dzielnicy, kreskówki dla dzieci, transmitowano msze kościelne a wieczorami pokazywano hity filmowe z zaprzyjaźnionej wypożyczalni kaset VHS. W 1994 telewizja otrzymała koncesję KRRiT na nadawanie w całym Trójmieście, pokonując m.in. gdyńską stację Polonii 1Tele-Top.

Sky Orunia pojawiła się na 22 kanale UHF 6 grudnia 1994, emitując na nim nieco ponad rok – do 14 grudnia 1995, kiedy to zarządca gdańskiego wieżowca Prorem w związku z zadłużeniem stacji odciął jej dopływ prądu.

Po kilku miesiącach wznowionego nadawania programu jedynie za pośrednictwem telewizji kablowej, Sky Orunia zakończyła działalność w połowie 1996.

Właściciel stacji – Zbigniew Klewiado zmarł 6 lutego 2017 po długiej i ciężkiej walce z chorobą nowotworową w wieku 68 lat.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sky Orunia: pierwsza, prywatna stacja telewizji - Gdańsk Strefa Prestiżu, www.gdanskstrefa.com [dostęp 2017-11-26] (pol.).