Przejdź do zawartości

Slax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SLAX
logo
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Tomáš Matějíček

Architektura

x86 i x64

Pierwsze wydanie

16 października 2002; ponad 21 lat temu

Aktualna wersja

11.2.1
(1 marca 2022; ponad 2 lata temu)

Jądro

monolityczne

Środowisko pracy

KDE, możliwość uruchomienia Fluxbox poleceniem flux

Licencja

GNU General Public License / różne

Typ pakietów

APT

Strona internetowa

SLAX – jedna z dystrybucji Linuksa typu Live CD.

SLAX zbudowany jest w oparciu o dystrybucję Slackware – jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa. Tworzony jest w całości tylko przez jedną osobę – Czecha Tomáša Matějíčka.

Głównym założeniem SLAX-a jest swoboda dostosowywania go do własnych potrzeb. Najnowsza wersja zajmuje ok. 200 MB, co sprawia, że z łatwością mieści się na płycie CD o średnicy 8 cm lub na pendrivie. Po zainstalowaniu na urządzeniu umożliwiającym zapis, wprowadzane zmiany zostają zapisane dzięki czemu konfiguracje i modyfikacje są przywracane przy następnym uruchomieniu, nawet jeśli system uruchamiany jest na innym komputerze[1].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Moduły[edytuj | edytuj kod]

SLAX zbudowany jest z modułów, dzięki czemu działa szybciej (ładowane są tylko te moduły, które są w danej chwili potrzebne). W prosty sposób możemy modyfikować SLAX-a, usuwając niechciane moduły i dodając własne. Na stronie dystrybucji znajduje się repozytorium dodatkowych modułów, które można wykorzystać.

Pliki modułów z wersji 6.x posiadają rozszerzenie.lzm i są skompresowane za pomocą algorytmu LZMA. Moduły z wersji 5.x posiadają rozszerzenie.mo (algorytm gzip) i nie są kompatybilne z wersją 6.x. Aktualnie w nowej wersji 9.2.1, SLAX nie bazuje na modułach z systemu Slackware (sb), tylko z pakietów APT, opartych na Debianie

Edycje specjalne i pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka odmian systemu opartych na wersji 5.1.8.1. Różnią się pomiędzy sobą dodatkowym oprogramowaniem oraz domyślnym menadżerem okien. Wersje od 6.0 wzwyż nie posiadają bliźniaczych odmian.

  • Standard Edition – wersja standardowa z KDE oraz Fluxboksem, a także przydatnymi programami (pakiet biurowy KOffice, Mozilla Firefox, KMail)
  • KillBill Edition – wersja standardowa rozszerzona o narzędzia pozwalające na uruchamianie aplikacji z MS Windows (m.in. Wine) oraz DOSBox i QEMU
  • Popcorn Edition – wersja minimalistyczna wzbogacona o kodeki multimedialne, Xfce, Fluxbox, Mozilla Firefox, beep-XMMS, Gaim, AbiWord, mieści się na pendrivie 128 MB
  • Server Edition – wersja przeznaczona dla serwerów, zawierająca usługi: DNS, DHCP, SAMBA, HTTP, FTP, MySQL, SMTP, POP3, IMAP i SSH.
  • Frodo Edition – wersja “ascetyczna” – samo środowisko tekstowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dokumentation>Introduction>What is Slax. slax. [dostęp 2013-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]