Sliders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sliders - Piąty wymiar
Sliders
Gatunek science fiction,
fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Główne role Jerry O’Connell
Cleavant Derricks
Sabrina Lloyd
John Rhys-Davies
Kari Wührer
Charlie O’Connell
Robert Floyd
Tembi Locke
Liczba odcinków 88
Liczba serii 5 sezonów
Produkcja
Czas trwania odcinka ~44 min.
Pierwsza emisja
Data premiery 1995
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone FOX
Polska RTL 7, AXN, SciFi Universal

Slidersamerykański serial Sci-fi. W Polsce emitowany też pod nazwą Sliders: Piąty Wymiar.

Serial opowiada o grupie przyjaciół zjeżdżających co odcinek do innego z równoległych światów. Bohaterowie przenoszą się między wymiarami, odwiedzając tę samą planetę, lecz przedstawiającą różne sytuacje polityczne, gospodarcze, techniczne czy społeczne, znacznie różniące się od tych, które znają z Ziemi. Serial składa się z pięciu sezonów. Wszystkie były emitowane w Polsce, natomiast sezony 1-4 zostały wydane na DVD.

Tytuł serialu[edytuj | edytuj kod]

Angielski czasownik "to slide" oznacza "ślizgać", natomiast rzeczownik "slide" to "zjazd" lub "zsuwanie", czyli Sliders to osoby, które "wślizgują" się do innych wymiarów. W Polsce to tłumaczenie brzmiałoby komicznie, więc RTL7 ten wyraz zamienili na "zjeżdżać". Polsat nadał serialowi tytuł Piąty wymiar, natomiast AXN połączyła nazwy ostatecznie, prezentując go jako Sliders: Piąty wymiar, dzięki czemu seria była bardziej rozpoznawalna zarówno dla widzów Polsatu jak i RTL7.

Pomysł na serial[edytuj | edytuj kod]

"A gdyby tak...?" Podobne pytanie zadał sobie scenarzysta i producent filmowy w Stanach Zjednoczonych – Tracy Tormé. Człowiek ten był jednym z twórców serialu „Star Trek: Następne Pokolenie”. Pewnego dnia Tracy czytał książkę o Jerzym Waszyngtonie, pierwszym prezydencie USA. Zaintrygował go fragment, który opisywał przedziwne wydarzenie. Otóż pewnego dnia, w czasie trwania amerykańskiej rewolucji Waszyngton siedział na koniu. Nagle podbiegło do niego ośmiu uzbrojonych, brytyjskich żołnierzy. Każdy z nich oddał strzał do przyszłego prezydenta. Nieoczekiwanie żadna kula nie trafiła w cel. Tormé pomyślał sobie: „A co jeśli choć jedna kula by trafiła? Nie powstałyby Stany Zjednoczone? Nie urodziłbym się?”. Zaintrygowany tymi pytaniami trafił na teorię światów równoległych. Z nowym pomysłem pobiegł szybko do innego scenarzysty, Roberta K. Weiss’a. Obaj panowie doszli do wniosku, że większość filmów i seriali Sci-fi opiera się na podróży w czasie, mało jest takich, w których została zaprezentowana teoria innych wymiarów. Oboje postanowili więc stworzyć zupełnie nowy serial – Sliders (w Polsce znany także jako Sliders: Piąty wymiar). Scenarzyści chcieli w nim pokazać grupę młodych ludzi, którzy podróżują do alternatywnych rzeczywistości, w których wizja Tormé’a mogła się urzeczywistnić, USA mogły nigdy nie powstać. Panowie usiedli i zaczęli wymyślać przedziwne równoległe byty. W wielu z nich umieścili sobowtóry głównych bohaterów, bowiem w alternatywnym świecie każdy ma swój odpowiednik, często znacznie różniący się od nas samych.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Wszystko zaczęło się od Quinna Mallory'ego (Jerry O’Connell), który zainteresował się teorią mostu Einsteina-Rosena (jest to odmiana tunelu czasoprzestrzennego, w serialu błędnie nazywana "mostem Einsteina-Rosena-Podolskiego"). W swojej piwnicy skonstruował zegar, dzięki któremu mógł na kilka minut przenieść się do równoległej rzeczywistości. Urządzenie jednak nie działało zbyt dobrze, Mallory potrzebował do prawidłowego działania odpowiedniego wzoru fizycznego. Pewnego dnia kompletne równanie przedstawił Quinnowi jego sobowtór. Wytłumaczył mu, że istnieje nieskończenie wielka ilość światów równoległych, w których każdy ma swego sobowtóra, a ściślej masę sobowtórów. Alter-ego Quinna chciał przestrzec Mallory'ego przed przestawieniem współrzędnych w zegarze, ale Quinn nie usłyszał tej przestrogi. Urządzenie chciała przetestować przyjaciółka Quinna, Wade (Sabrina Lloyd) oraz nauczyciel Quinna profesor Arturo (John Rhys-Davies), który wykładał fizykę. Przypadkowo do wrót dostał się piosenkarz Rembrandt (Cleavant Derricks). Podróżni szybko wróciliby do domu, gdyby nie fakt, iż Quinn przestawił współrzędne zegara, powodując zanik danych o naszym świecie, a tym samym długotrwałe błądzenie w celu odszukania naszego domu.

Produkcja serialu[edytuj | edytuj kod]

Serial powstał w 1995 roku dla kanału FOX. Był bardzo popularny, więc wytwórnia Universal postanowiła nakręcić drugą i trzecią serię. Nagle po trzech sezonach z serialu odszedł John Rhys-Davies. Powodem była chęć aktora, by jego bohater rozwijał się w nieco inny sposób, niż jak to chcieli ukazać scenarzyści. Ostatecznie John został zwolniony, aktor napisał nawet scenariusz do odcinka "Exodus", w którym jego bohater odchodzi.

Kolejność odcinków[edytuj | edytuj kod]

Odcinki do Sliders nagrywane były w innej kolejności, niż kolejność emisji. Odcinki "Summer of Love" i "Prince of Wails" z pierwszej serii zostały przestawione podczas emisji w USA tak, że zaburzony był ciąg przyczynowo-skutkowy. Problemy z kolejnością występują w pierwszych trzech sezonach. W czwartym i piątym sezonie odcinki emitowano według kolejności nagrywania.

Zmiany w obsadzie[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku postanowiono zakończyć produkcję tego tytułu. Stacja telewizyjna Sci-Fi Channel kupiła prawa i zaczęła się praca na planie czwartej serii. Serial opuściła druga, po Johnie Rhys-Daviesie osoba, Sabrina Lloyd, filmowa Wade. Powodem miała być decyzja wpisania się w schemat: trzech mężczyzn, jedna kobieta.

Po nakręceniu czwartej serii Jerry O’Connell chciał zostać głównym producentem serialu. Stacja Sci-Fi Chanel się nie zgodziła, więc Jerry zagroził odejściem. Producenci uznali, że Colin nie jest interesującą postacią i postanowili się go pozbyć. Oburzeni bracia O’Connell postawili warunek - albo scenarzyści zgodzą się na warunki braci albo obaj, i Quinn i Colin, odejdą.

Ogłoszono casting na nowego aktora grającego Quinna i wygrał go Robert Floyd (grał m.in. w Godzilli). Dodatkowo do Slidersów dołączyła Tembi Locke, która wcieliła się w postać Diany. Wszyscy spodziewali się minimalnej oglądalności ze względu na brak "prawdziwego" Quinna. Jednak oglądalność stale była wysoka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]